Mavera dizisi Hoca Ahmed Yesevi’yi ekrana taşıyor

10.04.2021
A+
A-

Türk-İslam tarihinin mimarı olarak bilinen Türkistan’da yaşamış olan Hoca Ahmed Yesevi’nin hayatı televizyon dizisi olarak ekrana gelecek.

Mavera dizisi Hoca Ahmed Yesevi’yi ekrana taşıyor

Mavera dizisi Hoca Ahmed Yesevi’yi ekrana taşıyor. Türk tarihinde önemli bir misyon üstlenen ve Anadolu’ya geçişte Türk-İslam sentezinin hamurkârlarından Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı televizyon dizisi olarak seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. 

TRT1 ekranında Ramazan ayı boyunca seyirciyle buluşması planlanan Mavera adlı dizide ünlü oyuncular yer alıyor. Türkistan’da ‘Hâce’ (Hoca) olarak tanınan Ahmed Yesevi’yi Korel Cezayirli canlandırıyor. Mavera dizisinin diğer usta oyuncuları şöyle: Görkem Sevindik, Tansel Öngel, Sinan Tuzcu, Hasan Küçükçetin, Ferit Kaya, Adrian Can, Evren Erler, Mehmet Korhan Fırat, Nusret Çetinel, Erdem Ergüney, Nur Berfin Çiroğlu, Dilara Yeşilyaprak, Recep Usta, Sedat Mert, Muharrem Özcan, Demircan Kaçel, Handan Yıldırım, Haydar Köyel, Atilla Öner, Arben Akış, Volkan Uygun, Alper Türedi, Şükran Karanlık, Alkan Kızılırmak ve Zara. 

Tanıtımları ekranda dönmeye başlayan Mavera dizisinde Tansel Öngel (Mahmud), Hâce Ahmed Yesevi’nin (Korel Cezayirli) çocukluk arkadaşı ve en yakın dostu olan Mahmud’u canlandıracak.

Mahmud (Tansel Öngel) dizide, küçük yaşta Hace ile birlikte diğer çocuklarla kavgaya girmiş, o andan itibaren Hace’ye bir ömür boyu sadık kalarak en yakın dostu olmuştur. Pehlivan Usta’nın eğitiminden geçmiştir, çeviktir. O da Hace gibi bir Alperen olarak yetişmiştir.

Mavera dizisinin yönetmenliğini Doğan Ümit Karaca üstlendi. Türk tarihindeki ilk Alperen hikayesini ekrana getirecek olan  Mavera, Yusuf Hemedani tarafından Bağdat’a gönderilen Hace Ahmed Yesevi’nin o dönem adeta küçük bir dünya olan Bağdat’ta verdiği dirlik ve beraberlik dersinin mücadelesini konu alıyor.

 

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.