Meçhul Bir Askerin Günlüğü ile Birinci Dünya Savaşı’na bakış

Birinci Dünya Savaşı’nda seferberlikle silah altına alınan meçhul bir Fransız askerinin iki ay tuttuğu günlük kitap haline getirildi. Yazar ve illüstratör Stephane Barroux, çizimleriyle günlük ilgi çekici bir okuma sunuyor.

Meçhul Bir Askerin Günlüğü ile Birinci Dünya Savaşı’na bakış

Meçhul Bir Askerin Günlüğü ile Birinci Dünya Savaşı’na bakış çizimlerle okura ulaşıyor. Yazar ve illüstratör Stephane Barroux, Paris’te bir çöp yığını içinde tesadüf eseri bir askerin günlüğünü bulur. Birinci Dünya Savaşı’nın ilk iki ayı tutulan günlük, Barroux’nun çizimleri ile günümüze taşınıyor.

Ateş Hattı: Meçhul Bir Askerin Günlüğü, Stephane Barroux imzasıyla raflarda yerini aldı. Seferberlikle silah altına alınmış bir Fransız askerinin anıları bir grafik roman olarak hazırlandı. 

İsimsiz askerin savaş izlenimlerini etkileyici çizimler eşliğinde bir grafik romana dönüştüren Barroux, savaşın beraberinde getirdiği ayrılığa, özleme, belirsizliğe, acı ve korkuya değinerek, içten bir tanıklık öyküsü anlatıyor.

Sıradışı keşfediliş hikâyesiyle her yaştan okurun ilgisini cezbedecek Ateş Hattı: Meçhul Bir Askerin Günlüğü, savaşın sıkça ele alınan kanlı yüzünden ziyade, sıradan bir askerin iç dünyasında olup bitenlere ve gündelik yaşantısına odaklanarak belgesel bir metin olma özelliği taşıyor.

Sahi, “Şu gördüğümüz askerlerden kaçı yuvasına dönebilecek?”, “Buradan sağ çıkabilecek miyiz?”, “Ne zaman duracağız?” Herkesin Noel’e kalmadan biteceğini düşündüğü Birinci Dünya Savaşı dört yıldan uzun sürdü. Gidenlerden çok azı geri dönmeyi başarabildi. Kimisi gelecek düşlerini sonsuzluğa gömdü, kimisi yaşadıklarını bir bir kâğıda döktü. Üstelik geleceğe dair umudu asla yitirmeden…

Yola çıkış günü geldi. Seferberlik ilan edildi; gitmeli, eşini, çocuklarını, aileni ardında bırakmalı. Cesaretim var, olması şart. Saat 9. Bitti, herkese elveda. Hayır, sadece hoşça kalın. Ne de olsa tekrar görüşeceğiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.