Mehmet Sinan Kuran Ege’nin iki yakasını bir araya getiriyor

Çeşme Festivali sadece müziği değil sanatın farklı dallarını da sanat severlerle buluşturuyor. Mehmet Sinan Kuran, “Houzouri” adlı sergisi ile Ege’nin iki yakasını bir araya getiriyor.

Mehmet Sinan Kuran Ege’nin iki yakasını bir araya getiriyor

Mehmet Sinan Kuran Ege’nin iki yakasını bir araya getiriyor. Ressam Mehmet Sinan Kuran Ege’nin iki yakası temasıyla geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan Türk-Yunan dostluğunu yeniden tazeliyor.

Çeşme Festivali 25 yıl sonra 18-22 Eylül tarihlerinde tekrar sanatseverlerle buluşuyor. Festival kapsamında Mehmet Sinan KUran da eserleriyle sanat severlerle buluşuyor. Çizgilerinde neşeyi resmeden ressam Mehmet Sinan Kuran’ın “Houzouri” sergisi ile Çeşme Festivali’nde yer alıyor. 

90’lı yılların en büyük müzik festivali olarak bilinen Çeşme Festivali 25 yıl aradan sonra bu yıl tekrar sanatseverlerle buluşuyor. Çeşme Festivali sadece müziği değil sanatın farklı dallarını da sanat severlerle bir araya getiriyor.

Ressam Mehmet Sinan “Houzouri” sergisi ile sanat severlerle buluşuyor.

Ressam Mehmet Sinan Kuran imzasıyla hazırlanan “Houzouri” adlı sergi de festival boyunca sanatseverleri bekliyor. Serginin mekanı Çeşme’nin önemli mimari yapılarından Ayios Haralambos Kilisesi. Sergisi festivalin devam ettiği 18-22 Eylül tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

Türkçe karşılığı “Huzur” Yunanca karşılığı “Houzouri” olan sergi, iki kadim dostun dillerinden kültürlerine kadar ne kadar çok ortak paydada buluştuğunu anlatan eserlerden oluşuyor. Serginin küratörü Ayşe Pınar Akalın. 

“Houzouri” sergisi Türk-Yunan halklarının kültürel birlikteliklerini dostluklarını ifade ediyor.

Ayşe Pınar Akalan sergiyle ilgili şunları söyledi: “Serginin isimini özellikle Houzouri olarak koydum. İki ülkenin kültürlerinin birbirine ne kadar yakın olduğunu gösteren şeylerden biri de ortak dildir. Türkçe ve Yunanca’da ortak kullanılan çok sayıda kelime var. Biz de sergiye bu nedenle iki dilde de aynı anlama gelen ortak bir isim koymak istedik. Sergimizin hem eserlerin iç dünyasını hem de tek denizi paylaşan bu iki ülke arasındaki sanat ve kültür bağını güçlendirmek için yapılan festivalin ruhunu en iyi şekilde yansıttığını düşünüyoruz.”

Yunanca “Houzouri” kelimesinin karşılığı Türkçe’de “Huzur”.

Houzouri sergisinde kainatın renkleri

Çeşme’nin önemli mimari yapılarından Ayios Haralambos Kilisesi’nde sanatseverlerle buluşacak olan serginin Küratörü Ayşe Pınar Akalın Mehmet Sinan Kuran’ın sergilenen eserleriyle ilgili şu yorumu yapıyor; “Mehmet Sinan’ın figürleri çok naif ama bir o kadar da güçlü. Bilinçaltını tamamen özgür bırakarak yaptığı eserlerde içindeki sihirli dünyayı renkli bir masal dünyasına çeviriyor. Bu dünyada insanlar, hayvanlar ve bitkiler aynı kainatta olduğu gibi huzur , neşe ve merak içinde birlikteler”.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.