Elektrik Savaşları Tesla ile Edison rekabetini anlatıyor

İnsanlık tarihine damga vuran iki dahi Edison ve Tesla. Onların bilimsel rekabetini anlatan Elektrik Savaşları vizyona girdi.

Elektrik Savaşları Tesla ile Edison rekabetini anlatıyor. Vizyona giren Elektrik Savaşları (The Current War) 107 dakikalık tarihi biyografik bir drama.

Yönetmen Alfonso Gomez-Rejon, Elektrik Savaşları filminde insanlık tarihini değiştiren iki bilim insanının rekabetini, kıskançlıklarını ve işbirliklerini anlatıyor.

Ampulu icat eden Edison ile ‘alternatif akımın’ yaratıcısı Westinghouse ve destekçisi Tesla arasındaki yarış beyazperdeye geliyor.

İnsanlık 1880 yılında ampul ile tanışacaktır. Edison, buluşunu yapmıştır ancak ampul için gerekli alternatif akımı da istediği noktaya getirmek zorundadır.

Tesla bir zamanlar Edison ile çalışmıştır. Tesla bu kez alternatif akımın yaratıcısı Westinghouse ile birlikte çalışmaktadır. Tesla,  Edison’un icadındaki ölümcül hataları bilim dünyasına gösterir.

İnsanlık tarihine damga vuran iki ismin hayatlarının belli bir bölümü sinemaya geliyor. Tesla ve Edison’un özel hayatlarına da giriliyor. Ancak Elektrik Savaşları filmi daha çok iki bilim insanının rekabetine yöneliyor. 

Elektrik Savaşları iki dahinin mücadelesini anlatıyor. Bütün dünyanını gözü önünde gerçekleşecek olan büyük bahsi Tesla mı Edison mu kazanacak? 

Filmin gerçek olayları anlatıyor. Okullardaki derslerde Tesla ve Edison elbette anlatılıyor. Buluşları detaylı olarak ele alınıyor. Ancak onların hayatlarında neler yaşadıklarını Elektrik Akımı filmi ile öğrenme olanağı sunuluyor. Filmle bir anlamda Edison ve Tesla, ete kemiğe bürünüp elektrik ve ampulün ötesindeki hayatları ile karşımıza geliyor. 

Edison’u Benedict Cumberbatch canlandırıyor. Michael Shannon ise Westinghouse rolünde. 

Filmin senaryosunu Michael Mitnick yazdı. Görüntü yönetmeni Chung-Hoon Chung. 

Elektrik Savaşları oyuncu kadrosu şöyle:  Benedict Cumberbatch, Michael Shannon, Nicholas Hoult, Katherine Waterston, Tuppence Middleton, Tom Holland, Matthew Macfadyen, Damien Molony…

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.