Melis Danişmend Büyümeyenler kitabı ile hayranlarının karşısında

Şarkıcı ve şarkı yazarı Melis Danişmend de ilk kitabı Büyümeyenler, Mundi Kitap etiketiyle raflarda yerini alıyor. 

Melis Danişmend Büyümeyenler kitabı ile hayranlarının karşısında… Bir şarkıcı daha kitabıyla hayranları ile buluşuyor. Geçtiğimiz günlerde Kalben, ‘Eski Dünyanın Yangını’ adlı romanı ve aynı adlı şarkısı ile büyük sükse yapmıştı. 

Şarkıcı ve şarkı yazarı Melis Danişmend de ilk kitabı Büyümeyenler, Mundi Kitap etiketiyle raflarda yerini alıyor. 

Büyümeyenler kitabı neyi anlatıyor

Melis Danişmend’in Büyümeyenler adlı kitabının tanıtım bülteninden okuyalım: 

Kitapta pek çoğumuz için tanıdık bir hikâye Danişmend’in kendi hayatı üzerinden anlatılıyor.

Ülke için ağır geçen olaylarla dolu 2016 yılında işleri baş aşağı giden, önemli bir ameliyat geçiren, boşanan ve 16 yıl sonra ailesinin yanına geri taşınmak zorunda kalan Danişmend’in hissettiği “kaybetme” duygusu özellikle pandemi sonrası birçoğumuzun aşina olduğu bir his. Müzisyen-yazar, bu ruh halinden kurtuluş yolunu kendine ve yaşadıklarına mizahi bir dille yaklaşmakta buluyor ve aile ilişkileri, toplumsal kodlar, iş hayatı, evlilik ve hayatla ilgili zekice tespitleriyle bizi gülümsetiyor.

Danişmend ayrıca 20 küsur yıldır parçası olduğu basın ve müzik sektörüne dair son derece gerçekçi ve yol gösterici tespitlerde bulunuyor. Anlattığı pek çok anı ve geçmişe dair referanslarla da adeta bir popüler kültür nostaljisi gerçekleştiriyor.

2017’nin ilk günleriyle başlayan kitapta bir yılı dört mevsime bölerek anlatan Danişmend, her mevsimde bir tema işlemiş. Kış “ev”, ilkbahar “işler”, yaz “ilişkiler”, sonbahar ise “hayat” demek.

 

Kişisel gelişmeme kitabı 

Melis Danişmend, ilk kitabı Büyüyemeyenler’le ilgili şöyle diyor:

“Bu bir ‘kişisel gelişememe’ kitabı. Kaybedenlerin, tekrar tekrar kaybetme seçimine/kaderine tutulanların, şanssız hissedenlerin, kafası hep doluların, her zaman soru soranların, bir sesin peşinden giden ama onun hangi yönden geldiğini ve ne söylendiğini tam olarak bilmediği halde yürümeye devam edenlerin… Ama en çok da, asla hiçbir şekilde büyüyemeyenlerin, bunu istemeyenlerin öyküsü.

Fakat bu suratı asık bir öykü değil. Kendisiyle dalga geçen, alay eden, artık bazı şeyleri sallamamayı öğrenmiş bir kafanın öyküsü. Hep kazanmaya çalışanların, kazananların ya da mütemadiyen kazanıyor gibi görünenlerin dünyasında, 2010’lar / 2020’ler / selfie’ler çağında, dışarı değil kendi iç dünyasına dönerek hesaplaşmayı seçmiş bir insanın öyküsü.”

Melis Danişmend hakkında

Müzisyen-gazeteci. İstanbul’da doğdu, Kadıköy’de büyüdü. Özel Kalamış Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. 2000’lerin ilk yarısında üçnoktabir grubuyla sürdürdüğü müzik çalışmalarının ardından Daha Az Renk (2010), Biraz Gülmek İstiyordum (2013), Ve Ev (2016) adlı solo albümlerini yayınladı. Birçok gazete, dergi ve internet mecrasında muhabir, editör, yazıişleri müdürü ve yazar olarak çalıştı. Olay TV’de Kültür Sanat programını sunan Danişmend, şu an düzenli olarak Gazete Kadıköy‘e yazıyor ve Tematik adlı radyo programını hazırlıyor. Kendini en çok sahnedeyken ve yazı yazarken “evinde” hissediyor.

ETİKETLER:
Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.