Merdivende Üç Şair kitabı ile 33 aydın yad ediliyor

Merdivende Üç Şair kitabı ile 33 aydın yad ediliyor. Sivas’taki Madımak Oteli’nde katledilen 33 aydının anısına hazırlanan kitap daha önce Kırmızı Kedi tarafından okura ulaştırılmıştı. Kitap şimdi Karakarga tarafından basıldı.

27 yıl önce yaşanan ve derin acılar bırakan katliamın ardından belgeseller yapıldı, kitaplar yazıldı. O gün yaşananlar, acılar yüreklerde elbette soğumayacak. Ancak toplumsal hafıza için yeni kitaplar, beni belgelerin yayımlanması okurlara ulaşması önemli. 

Madımak Oteli’ndeki vahşette 33 aydından Metin Altıok, Behçet Aysan ve Uğur Kaynar’ın otelin merdivenlerindeki bekleyişleri hafızalardan çıkmayacak kare…. Bu unutulmaz fotoğraf eşliğinde Merdivende Üç Şair adlı kitap raflarda yerini aldı. Kitabı hazırlayan Orhan Tüleylioğlu.

Kitapta katliamın boyutları ortaya koyulurken, üç şairin dostlarının, kızları Zeynep Altıok, Eren Aysan, Elif Kaynar Yavuz ve Ezgican Kaynar’ın tanıklıklarını, anılarını, onlar için yazdıkları satırlar yer alıyor. 

Kitaba katkıda bulunanlar arasında Oktay Akbal, Ataol Behramoğlu, Erendiz Atasü, Zeynep Oral, Ahmet Telli, Emin Özdemir, Remzi İnanç, Ahmet Erhan, Işık Kansu, Haydar Ergülen ve Akgün Akova gibi daha birçok yazar ve şair var. 

Ölümlerinin ardından geçen on yıllara karşın üç şairin anılarının canlılığı ve bıraktıkları izler Merdivende Üç Şair adlı kitapta gözler önüne seriliyor.

ETİKETLER:
Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.