Merhaba Güzel Vatanım film çekimleri devam ediyor

Bir dönem Moskova’da yaşayan Nazım Hikmet ve Ahmet Ümit’in hayat hikayelerinden yola çıkılarak hazırlanan Merhaba Güzel Vatanım adlı filmin çekimleri sürüyor.

Merhaba Güzel Vatanım film çekimleri devam ediyor

Merhaba Güzel Vatanım film çekimleri devam ediyor. Yönetmenliğini Cengiz Özkarabekir’in yaptığı belgesel drama türündeki filmde Nazım Hikmet’i Yetkin Dikinciler oynuyor. Filmin senaryosu Ahmet Ümit’e ait. 

Cengiz Özkarabekir daha önce sosyal medya hesabından filmin adını “İki Yazar Bir Moskova” olarak duyurmuştu. Ancak filmin adı daha sonra Merhaba Güzel Vatanım olarak değiştirildi. 

Cengiz Özkarabekir, belgesel dalında usta yönetmenlerden. Şimdi ise drama belgesel türünde bir film ile izleyicinin karşısında olacak.

Ahmet Ümit, hayatının bir dönemini Moskova’da geçirmiş bir yazar. Ülkemizde eserleri ve sosyal-siyasal hayattaki duruşu ile önemli sembollerden biri olan Nazım Hikmet’in de yolu Moskova’dan geçmişti. Bu açıdan da Ahmet Ümit için ironik bir durum ortaya çıktı. 

Merhaba Güzel Vatanım drama belgeselde Ahmet Ümit ve Nazım Hikmet’in kesişen yaşamlarıda, hayat öykülerinde yolculuğa çıkılıyor. İki yazarın gerçek hayat hikayelerinden yola çıkan Merhaba Güzel Vatanım’da, Nazım Hikmet’in Moskova’ya uzanan yolculuğunun, Ahmet Ümit’in fırtınalı hayatı ve 1980’li yıllarda Moskova’ya gidişi üzerindeki etkileri anlatılıyor.

Merhaba Güzel Vatanım’da Nazım Hikmet rolünü Yetkin Dikinciler oynuyor.

Her ikisinin de yolu Moskova’dan geçti

Yolu Moskova’dan geçen dünya şairi Nazım Hikmet’in hayatı ile onu örnek almış ve tıpkı onun gibi hayatının bir dönemini Moskova’da geçirmiş Ahmet Ümit’in hikayesi Merhaba Güzel Vatanım drama belgeseli ile ölümsüzleşiyor.

Filmde elbette Türkiye tarihinden önemli kesitler yer alıyor. Yazarların zorlu serüvenlerinin en dramatik yanları gösterilirken, sanat ve edebiyatın kurtarıcı gücü vurgulanıyor.

Hayat kısa, sanat uzun sloganını benimseyen film, iki genç insanın, yaşadıkları çağın etkisiyle nasıl birer edebiyatçıya dönüştüklerini irdeliyor.

Merhaba Güzel Vatanım’da, Nazım Hikmet’e Yetkin Dikinciler can veriyor. Ahmet Ümit’i de genç oyuncu Serkan Altıntaş oynuyor. Yaklaşık 150 kişi yan rollerde olacak. Berna Laçin, Pelin Batu, Levent Üzümcü, İskender Bağcılar, Mehmet Tokat, Alper Türedi, Kutay Şahin, Adnan Kürkçü, Ayhan Bozkurt gibi usta ve genç isimler de filmde olacak. 

Filmin çekimleri İstanbul’da devam ediyor. Moskova, Gaziantep ve Bursa’da geçtiğimiz aylarda yapılan çekimlerden sonra film seti İstanbul’a kuruldu. 

Merhaba Güzel Vatanım darama belgeselin Kasım 2019’da Türkiye’de vizyona girmesi planlanıyor.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.