Michael Jackson şarkıları rekor fiyata satıldı

12.02.2024
A+
A-

Pop müziğin ikon ismi Michael Jackson’un müzik kataloğunun önemli kısmı Sony müzik tarafından satın alındı.

Michael Jackson şarkıları rekor fiyata satıldı. Müzik tarihinin ikonlarından Michael Jackson’ın ölümünün ardından müzik kataloğunun yarısı rekor fiyata satıldığı açıklandı. Sony, Michael Jackson’ın müzik haklarının yarısını 1,2 milyar dolara satın aldı.

“Pop müzik kralı” Michael Jackson’ın müzik kataloğunun önemli bir kısmı Sony müzik şirketine satıldı.

Sony şirketinin Jackson’ın müzik kataloğunun yarısını 1,2 milyar dolara ya da daha fazla bir miktara satın aldığı açıklandı. 

Şimdilik anlaşmanın detayları gizli tutuluyor. Ancak bu miktarın tek bir şarkıcının müzik koleksiyonu için verilen en büyük rakam olduğu vurgulanıyor. 

Bugüne kadarki en büyük müzik kataloğu anlaşması ile Sony, Jackson’ın şarkılarının ve beste yazma kataloglarının yer aldığı koleksiyonun yüzde 50’sine sahip oldu. Jackson’ın “Beat it” ve “Bad” gibi hit şarkıların yanı sıra Sony, Sly Stone tarafından yazılan şarkılara ve Ray Charles, Jerry Lee Lewis gibi sanatçıların şarkılarına da sahip oldu.

Ancak anlaşma, Jackson’ın Broadway müzikalini ve diğer sahne performanslarını kapsamıyor. Primary Wave Music şirketi ise şarkıcının müzik kataloğunun yüzde 10’una sahip.

Sony, birkaç yıl önce Bruce Sprinsteen’in koleksiyonunu 600 milyon dolara satın almıştı.

Jackson’ın kayıtlı müzik katalogu, tarihin en kazançlı kataloglarından biri olma özelliği taşıyor. 1982’de Thriller albümü bile tek başına tüm zamanların en çok satan iki albümünden biri ve 30 kez platin sertifikası alan ilk albüm olmuştu.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.