Mo Yan Türkiye’ye Geliyor

Mo Yan Türkiye’ye geliyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Çin’in Nobel Edebiyat Ödüllü yazarı Mo Yan’ı ağırlayacak. Bakanlığın kültürel diplomasi stratejisiyle Türkiye’ye davet edilen  isimler, ülkenin tarihi ve doğal güzelliklerini, kültürel değerlerle birlikte tanıma imkanı buluyor.

17 Şubat’ta Türkiye’de

Nobelli yazar Mo Yan da bakanlığın 2013′te başlattığı “100 Çinli Entelektüel” projesi kapsamında Türkiye’nin güzelliklerini keşfedecek. Mo Yan, Çin’in Franz Kafka’sı olarak adlandırılıyor.  Mo Yan için Türkiye’nin tarihi ve turistik yerlerini görüp bilgi alabileceği ayrıca doğal güzelliklerinin keyfini süreceği bir program hazırlandı.

Çinli yazar Mo Yan 17 Şubat’ta Türkiye’de olacak. İsveç Akademisi, “sanrısal gerçekçilikle halk hikayelerini, tarihi ve şimdiyi kaynaştırma”daki ustalığına atıf yaparak 2012′de Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görmüştü. Bakanlık tarafından kendisi için hazırlanan program kapsamında İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezecek Yan, Bakan Çelik ile de bir araya gelecek.

Çin edebiyatının yaşayan efsanesi

Gerçek adı Guan Moye olan Mo Yan, eserlerinde Çince “Konuşma!” manasına gelen Mo Yan mahlasını kullanıyor. Yazar, Batı dünyasında Kızıl Darı Tarlaları filmine konu olan iki romanı ile biliniyor. Mo Yan, sınıf mücadelesini anlatan yapıtı ile Asya Erkek Edebiyat Ödülü’nü, Çin’deki ”tek çocuk” politikasını konu edinen son romanı ile de Çin’in en önemli edebiyat ödüllerinden olan ”Mao Dun Edebiyat Ödülü”nü aldı. Yan, Çin’de doğan ve Çin’de yaşamayı sürdüren ilk Çinli Nobel ödüllü yazar özelliğini de taşıyor.

Çin’den başka konuklar da gelecek

Çin Coğrafyası dergisi, Çin’de bir milyonun üzerinde aylık satış ortalamasıyla birinci sırada bulunuyor. Derginin baş editörü olan Shan Zhiqiang, Çin edebiyat dünyasının tanınan isimlerinden Chen Huizhong ve farklı alanlarda kitapları bulunan pek çok yazar da Türkiye’yi gezme fırsatı bulacak.

Alanlarında etkin bir yere sahip bu isimlerin, ülkelerine döndüklerinde gerek sosyal medyada paylaşımda bulunacakları gerekse televizyon ve gazetecilik dünyasında Türkiye tanıtımı için yararlı alternatif eserler ortaya koyacakları düşünülüyor.

Editör: Serdar Tunatürk

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.