Mona Lisa Çinli bir köle miydi

Mona Lisa Çinli bir köle miydi

Mona Lisa Çinli bir köle miydi? İtalyan ressam Leonardo da Vinci’nin ünlü Mona Lisa tablosuyla ilgili sıra dışı bir iddia ortaya atıldı. Hong Kong’da yaşayan tarihçi ve yazar Angelo Paratico, eserde resmedilen kadının Da Vinci’nin annesi ve “Çinli bir köle” olabileceğini öne sürdü.

Telegraph’ta yer alan habere göre, Paris’te bulunan Louvre Müzesi’nde sergilenen tablodaki kişinin kimliği uzun yıllardır sanat dünyasında tartışılan bir konu. Paratico’nun teorisinin doğru olması, 15’inci yüzyılda yaşamış İtalyan hezarfenin Çin asıllı olduğu anlamına geliyor. Ne var ki, tarihçinin iddialarının doğru olup olmadığı belirsizliğini koruyor.

South China Morning Post’a konuşan Paratico, “Leonardo’nun babasının varlıklı bir müşterisinin Caterina adında bir kölesi vardı. Leonardo’nun doğum tarihi olan 1452’den sonra bu kadın belgelerden kaybolmuş; daha fazla çalıştığı yerde gözükmüyor. Rönesans döneminde, İtalya ve İspanya gibi ülkeler Doğu’dan gelen kölelerle doluydu” sözleriyle iddiasının gerekçesini özetledi.

Tarihçi, “Örneğin sol eliyle soldan sağa yazması ve vejetaryen olması; bunlar o dönem yaygın değildi. Sigmund Freud’un 1910’da söylediği gibi, Mona Lisa büyük ihtimalle Da Vinci’nin annesiydi. Tablonun arkasında Çin’e ait manzara var ve hatta Mona Lisa’nın yüzü de Çinlilere benziyor” dedi.

Editör: Serdar Tunatürk

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.