Mona Lisa’nın sırrı çözüldü

Dünyaca ünlü Mona Lisa’nın sırrı çözüldü. Yıllardır gözleriyle, tabloyu seyredeni takip ettiği düşünülen Mona Lisa’nın aslında başka yere baktığı ortaya çıktı.

Mona Lisa’nın sırrı çözüldü. Dünyanın en ünlü tablolarından Mona Lisa üzerinde bilimsel bir araştırma yapıldı. Yıllardır bilinen gerçeğin aksi ortaya çıktı: Mona Lisa aslında bize bakmıyor.

Rönesans döneminin usta sanatçılarının liste başında yer alan Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa adlı tablosunun sırrı bilimsel inceleme ile ele alındı. Yıllardır, Mona Lisa’nın izleyeni gözleri ile takip ettiği düşünülürdü. Ancak yapılan incelemeyle aslında bunun tamamen aldanma olduğu ortaya çıktı.

‘Mona Lisa Etkisi’ olarak bilinen yani Mona Lisa’nın gözlerinin odadakileri takip ettiği hissi yaratan durum aslında gerçek değil.

Almanya’da yapılan araştırmayla, Mona Lisa’nın gözlerinin bizi takip etmediği belirlendi.

İnceleme sonrasında yayınlanan raporda “Mona Lisa etkisi bu tabloda yok ve Mona Lisa size bakmıyor” denildi.

Mona Lisa’nın resimsel alanın içerisinde 35.5 cm sola baktığı belirtildi. Bunun gerçek hayatta tabloya bakan birisi için 15.4 derecelik bir açı oluşturduğu ifade edildi.

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.