Müjdat Gezen ve Metin Akpınar için istenen ceza

17.02.2021
A+
A-

Cumhurbaşkanına hakaretten yargılanan sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında istenen cezalar belli oldu. Müjdat Gezen savunmasında ‘haddini bil’ ifadesini Cumhurbaşkanı tarafındandan da söylenildiğini hatırlatarak “Ayrıca sözlükte de bu kelime hakaret olarak geçmemektedir. Beraatimi talep ederim.” dedi.

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar için istenen ceza açıklandı. Cumhurbaşkanına hakaret ettikleri gerekçesiyle yargılandıkları davada sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar için 1 yıl ikişer aydan 4 yıl sekizer aya kadar hapis cezası talep edildi. 

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın, konuk oldukları bir televizyon programında yaptıkları konuşmada, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işledikleri gerekçesiyle dava açılmıştı. Davada açıklanan esas hakkındaki mütalaada, 1 yıl ikişer aydan 4 yıl sekizer aya kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Müjdat Gezen ve avukatları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı katıldı. Duruşmaya gelemeyen Metin Akpınar’ı ise avukatları temsil etti.

Aynı sözü Cumhurbaşkanı da söyledi

Duruşmada, kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan Müjdat Gezen, “Ben kronik rahatsızlık yaşıyorum. 11 aydır rahatsızım. ‘Haddini bil’ demek hakaret olsaydı Cumhurbaşkanı söylemezdi. Ayrıca sözlükte de bu kelime hakaret olarak geçmemektedir. ‘Değerini bilmek’ anlamına gelmektedir. Öncelikle beraatimi talep ederim. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmiyorum.” dedi. Gezen’in avukatı Fuat Selvi, müvekkilinin söylediği sözde haakaret suçunun unsurlarının bulunmadığını belirterek, beraatine karar verilmesini istedi.

Metin Akpınar’ın avukatı Ahmet Köksal Bayraktar, “Sözlerin tümü dikkate alındığında hakaret yoktur. Eleştiri vardır. Müvekkilimin beraatini istiyorum.” diye konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Gökhan Arslanoğlu, sanıkların cezalandırılması talep edildi.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.