Murakami Doğum Günü Kızı romanının konusu

Dünyaca ünlü Japon yazar Haruki Murakami, yeni romanı ile okurlarla buluşuyor. Romanın baş kahramanı bir garson kız. Doğum Günü Kızı adlı roman raflarda yerini aldı.

Murakami Doğum Günü Kızı romanının konusu

Murakami Doğum Günü Kızı romanının konusu merak ediliyordu. Dünyaca ünlü Japon yazar Haruki Murakami yeni kitabı ile okurların karşısında. Doğum Günü Kızı adlı roman Türkiye’de Doğan Kitap tarafından yayınlandı.

Doğum Günü Kızı romanında Kat Menschic’in çizimleri yer alıyor. Doğan Kitap tarafından hazırlanan tanıtım bülteninde “Uyku, Tuhaf Kütüphane ve Fırın Saldırısı’ndan sonra yine çizimlerini Kat Menschic’in yaptığı bir Haruki Murakami kitabını okurlarıyla buluşturuyor. Doğum Günü Kızı…” ifadesi yer alıyor.

Doğum Günü Kızı romanının konusu

Murakami’nin Doğum Günü Kızı romanının konusu okurlar tarafından merak ediliyordu. Doğan Kitap tarafından hazırlanan tanıtım metninden aldığımız notları sizlerle paylaşıyoruz.

Doğum Günü Kızı romanının kahramanı bir garson kızdır. Kızımızın o gün yirmi yaşına girdiği doğum günüdür. Bir restoranda garsonluk yapan kahramanımızın hayatı ilgi çekici bir öykü olarak sayfaya düşüyor.

Restoranın sahibi aynı binanın altıncı katında ofisi olan, yaşlı tuhaf bir adamdır. Şef garson, her akşam restoran sahibinin yemeğini dairesine götürür. Restoran sahibi tavuktan başka bir şey yemez. 

İşte o akşam yani genç kızımızın, kahramanımızın yirmi yaşına girdiği akşam… Şef garson hastalanır. Restoran sahibine yemeği götürme görevi öykümüzün kahramanına kalır.

Kahramanımız o akşam restoran sahibini ilk kez görecektir. Utana sıkıla, çekine çekine üst kata çıkar. Onu karşılayan ufak tefek yaşlı adam adeta az sonra partiye gidecekmiş gibi şık giyinmiştir. 

Yaşlı adam tesadüf eseri bugünün kahramanımızın doğum günü olduğunu öğrenince genç kızın bir dileğini yerine getireceğini söyler… Yıllar sonra anlatıcı ile bir barda sohbet ederken bu olayı anlatır kız.

O dileğin olup olmadığını söylemez ama dediklerinden anladığımız bunun zaman alan hatta belki bir ömre yayılan bir dilek olduğudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.