Naşit Bey’in hayatı sahneleniyor

03.01.2017
A+
A-

Naşit Bey’in hayatı sahneleniyor. “Komik-i Şehir Naşit Bey” adlı oyunun ilk gösterimi Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde yapılacak. 

Oyunu Gökhan Erarslan yazdı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarından yapılan açıklamaya göre, Ali Yaylı’nın yönettiği oyunun ilk gösterimi, yarın Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde yapılacak. Eser, tuluat tiyatrosunun öncülerinden, ”Komik-i Şehir” ustalığına erişen Naşit Bey’in biyografisini ele alıyor. Oyun, 4-7 Ocak ve 11-14 Ocak arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde izlenebilecek.

TİYATRODA 100 YILI AŞAN YOLCULUK 

Oyunda rol alan Naşit Özcan, dedesi Naşit Bey’den kendisine kalan 100 yılı aşkın bir tiyatro yolculuğu olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Bir tiyatro sanatçısı olarak ‘Naşit’ adını yürütebilmek benim için çok zorlu bir görev. Dedemden sonra babam Selim Naşit ve halam Adile Naşit olunca, tiyatrodan başka bir hayat şekli hiç canlanmadı gözümde. Tiyatroda doğmuş bir çocuk olarak sokaklarda, parklarda değil, sahnede oynadım, bütün arkadaşlarımla saklambacı, sekseği. Zamanında dedeme ‘hokkabaz’ demişler. Bu söylem onun için büyük hakaretti. Halbuki dedem çok önemli bir tuluatçıydı. Tuluat çok ince bir zekaya dayalı bir sanattır. Bana da hakaret olarak tuluatçı demişlerdi ve ben sadece onlara bakıp güldüm. Benim için en büyük iltifattı. Ölümsüzsün Naşit Özcan.”

Editör: Cem Cengiz Yarar

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.