Bolu’ya dev Köroğlu heykeli

Halk ozanı Köroğlu’nun 30 metre yüksekliğindeki heykeli Bolu’da yapılacak. Heykel yapım aşamasında olan Uluslararası Türk Dünyası Köroğlu Parkı’nda olacak.

Bolu’ya dev Köroğlu heykeli yapılacak. 30 metre yüksekliğindeki Köroğlu heykeli Uluslararası Türk Dünyası Köroğlu Parkı’nda yer alacak. Sözlü halk edebiyatımızın en simge isimlerinden, halk ozanı Köroğlu’nun heykeli Bolu Belediyesi tarafından yaptırılacak. Heykel, Bolu Belediyesi’nce 75 bin metrekare alana inşa edilecek Uluslararası Türk Dünyası Köroğlu Parkı’na yerleştirilecek.

Uluslararası Türk Dünyası Köroğlu Parkı’nda Köroğlu heykelinin yanı sıra müze, amfi tiyatro ve at gezinti alanı bulunacak. Parkın Türk cumhuriyetleri ve akraba topluluklarının ortak kültür paydasını temsil etmesi hedefleniyor.

Türk dünyasının ortak değerlerini Bolu’da yaşatacak ve yapımına bu yıl başlanacak “Uluslararası Türk Dünyası Köroğlu Parkı”nda, yaklaşık 30 metre yüksekliğindeki heykel, müze, araştırma ve kongre merkezinin yanı sıra amfi tiyatro, at gezinti alanı, kır kahvesini de yer alacak.

Türk cumhuriyetleri ve akraba topluluklarına ait alanların bulunacağı parkta, her ülke kendi “Köroğlu betimlemesini” bulabilecek. Asya’dan Balkanlara uzanan Türk dünyasını Bolu’da buluşturması hedeflenen parkın uygulama projesinde son aşamaya gelindi. 

TÜRKSOY Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı organizesinde yapılan uluslararası yarışmada birinci olan Kazak mimar Yedil Tussibbekov ve heykeltıraş Murat Mansurov’un imzasını taşıyan eserin uygulama projesinde park alanı 75 bin metrekare olarak belirlendi.

Köroğlu kültürüne sahip çıkmak ve gelecek nesillere taşımak amacıyla Alpagut Mahallesi sınırlarında yapılacak parkta, Ankara-İstanbul TEM Otoyolu’ndan da görülebilecek 30 metre yüksekliğinde Köroğlu heykeli yer alacak.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Uluslararası Türk Dünyası Köroğlu Parkı” ile Türk dünyasının ortak kültürü, sanatı ve sporunun Bolu’da yaşatılacağını söyledi.

Proje ile Türk soydaşların kendi kültürleri ile bütünleşirken, yabancı turistlerin de Türk kültürünün her yönüyle tanışacağını ifade eden Yılmaz, Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar tanınan ve sevilen halk kahramanı ve ozanı Köroğlu’nu dünya markası yapmak istediklerini vurguladı.

Editör: Cem Cengiz Yarar

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.