Nâzım Hikmet’in bilinmeyen şiirleri ortaya çıktı

30.06.2020
A+
A-

Nâzım Hikmet’in bilinmeyen şiirleri ortaya çıktı. Daha önce hiç bir yerde yayımlanmamış olan beş şiir ilk kez edebiyat dünyasına sunuldu.

“İstanbul’da 1 Mayıs”, “Beyanname”, “Gecenin Penceresinde”, “İtiraf” ve “Hayatımız Yirmi İki Kelimede” adlı beş şiirini ilk kez yayımlanıyor.

Nâzım Hikmet’in hiçbir yerde yayımlanmayan beş şiiri okurlara ilk kez ulaşıyor.

Şiirler, Yapı Kredi Yayınları’nın iki aylık edebiyat dergisi kitap-lık’ın Temmuz – Ağustos sayısında yer alıyor.

Nâzım Hikmet’in şu ana kadar hiçbir yerde yayımlanmayan beş şiiri kitap-lık dergisinin 210. Sayısının (Temmuz – Ağustos) dosya konusu olarak okurlara sunuluyor. Dergide şairin editörü Banu İşlet’in de bir sunuş yazısı bulunuyor.

Şiirler, Yapı Kredi Yayınları editörleri tarafından TÜSTAV Komintern Arşivi’ndeki çalışmaları sırasında bulundu.

Şiirler TÜSTAV Komitern Arşivi’nde çıktı

Komünist Enternasyonal – Komintern ve onun milli şubelerinin, bu arada Türkiye Komünist Partisi’nin 1919-1943 arası dönemine ilişkin belgeler 1991 yılında Rusya Devlet Siyasi ve Sosyal Tarih Arşivi (RGASPİ) tarafından tasnifiyle birlikte kullanıma açılmıştı.

Kuruluş halindeki Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı, Amsterdam’da kurulu Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü’nün de katkılarıyla, burada bulunan Türkiye’ye ilişkin belgelerin mikrofilmlerini aldı.

1999’da dijital ortama aktarılan bu belgeler TÜSTAV Komintern Arşivi olarak Türkiye’de araştırmacılara sunuldu.

Kendi el yazısı değil

Yapı Kredi Yayınları editörleri TÜSTAV Komintern Arşivi’ndeki çalışmaları sırasında Nâzım Hikmet’in daha önce yayımlanmamış bazı şiirlerine ulaştılar.

Bu şiirler, Nâzım Hikmet’e ait olmayan bir el yazısıyla (eski yazıyla) yazılmış sayfalar halinde, 1925 tarihli belgelerin arasında bulundu.

Beş şiir aynı el yazısıyla, aynı bloknottan koparılmış kareli sayfalara yazılmış.

Sayfalar 1’den 6’ya kadar, birbirini takip edecek şekilde numaralandırılmış. Son sayfada yer alan şiir dışındaki diğer dört şiir daha önce yayımlanmamış. Bunlar sırasıyla “İstanbul’da 1 Mayıs”, “Beyanname”, “Gecenin Penceresinde” ve “İtiraf” adlı şiirler.

Son sayfada bulunan “Hayatımız Yirmi İki Kelimede” adlı şiir ise, Nâzım Hikmet’in Bütün Şiirleri’nde “Biz-Hayatımız-Yaptığımız İş” adıyla yer alan şiirin son dizelerini oluşturuyor.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.