Necip Fazıl Ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl beşincisi düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri sahiplerini buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı ödül töreni Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlendi.

Necip Fazıl Ödülleri sahiplerini buldu

Necip Fazıl Ödülleri sahiplerini buldu. Star Gazetesi tarafındandan bu yıl beşincisi düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri ödül törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

2018 yılı Necip Fazıl Ödülleri sahipleri şöyle:

Şiir Ödülü: Arif Ay

Hikaye-roman Ödülü: Aykut Ertuğrul

Fikir Araştırma Ödülü: Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak

İlk Eser Ödülü: Yasemin Karahüseyin

İlk Eser Ödülü: Fatih Baha Aydın

Uluslararası Kültür Sanat Ödülü: Prof. Dr. Muharrem Harb

Saygı Ödülü: Prof. Dr. Nevzat Atlığ

 

Arif Ay şiir ödülü aldı 

Arif Ay’a ödülü Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından verildi. Şairin, 1970’lerden günümüze şiire getirdiği yerli duyarlılık ve yönettiği edebiyat dergilerindeki poetik bakışına vurgu yapıldı. Türk şiirinin gelişmesine katkı sunan Arif Ay, Necip Fazıl Şiir Ödülüne layık görüldü. 

Aykut Ertuğrul hikaye-roman ödülü aldı

Aykut Ertuğrul’un yönettiği dergilerle gençlere alan açtığı ve kitaplaşan hikayelerinde dil, üslup, teknik ustalık, özgünlük niteliğiyle öne çıktığı vurgulandı. Aykut Ertuğrul ödülünü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan aldı. 

Yasemin Karahüseyin romanları ile ödül aldı 

Yasemin Karahüseyin, Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü’nü yazdığı üç romanı ile aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, ödülü takdim etti.  Yayınlanan romanlarında yenilikçi arayışları, kalıcı karakterleri ve romandaki farklı sesine vurgu yapıldı. Romanlarındaki ayal ve gerçek çatışmasını, insanın özünü arama çabalarını, ayrılan ve kesişen kaderleri derinlikli biçimde irdelemesinin altı çizildi. 

Fatih Baha Aydın Bihaber romanı ile ödül aldı

Fatih Baha Aydın, Bihaber romanı ile Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü’ne layık görüldü. Bihaber’in ‘dil özeni, çarpıcı kurgusu ve derinlikli göndermeleriyle bir kültür romanı’ olduğu vurgulandı. Yazarın ironinin gücünü ustalıkla kullanması, olayları, insanları didaktik olmaktan uzak sahici bir dünyaya yerleştirmesinin dikkat çektiği ifade edildi. Fatih Baha Aydın’a ödülü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy tarafından verildi. 

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.