Ferzan Özpetek’e Napoli fahri vatandaşlık unvanı

Napoli’nin Sırrı ile sinema severlerle buluşan Ferzan Özpetek, için Napoli Belediyesi “Fahri Vatandaşlık” unvanı kararı aldı. Özpetek’in “Fahri Vatandaşlık” unvan beratı Ocak 2019’da törenle kendisine verilecek. 

Ferzan Özpetek’e Napoli fahri vatandaşlık unvanı

Ferzan Özpetek’e Napoli fahri vatandaşlık unvanı verildi.  Son filim Napoli’nin Sırrı ile sinema severlerle buluşan Ferzan Özpetek, için Napoli Belediyesi “Fahri Vatandaşlık” unvanı kararı aldı. Özpetek’in “Fahri Vatandaşlık” unvan beratı Ocak 2019’da törenle kendisine verilecek. 

Ferzan Özpetek, Napoli fahri vatandaşlığı için “Belki de şeref duydum demek az kalır. Beni yücelttiniz diyebilir miyim? Gerçekte Napoli’nin Sırrı filmi ile sadece Napoli toplumunun taşıdığı hisleri paylaştım” diye konuştu. 

Napoli Belediye Başkanı Luigi De Magistris, Farzan Özpetek’e fahri vatandaşlık verilmesi önerisini sundu. Belediye Komitesi de bu teklifi kabul etti. 

Napoli Belediye Başkanı De Magistris, bu konuda bir açıklamada Ferzan Özpetek için “Gerçek bir Napolili” dedi. Magistris şöyle devam etti: “Kalbin ve ruhunla her zaman bizimle birlikte olsan da hoş geldin usta yönetmen. Ferzan Özpetek ile Napoli arasındaki dostluğu, saygıyı, derin bağı resmi olarak perçinlemek ve kalıcı kılmak için fahri vatandaşlık kararını aldık.” 

Ferzan Özpetek son filmi Napoli’nin Sırrı filmi ile sinema severlerle buluşmuştu.

Ferzan Özpetek ve Napoli

De Magistris, Ferzan Özpetek’e verilen unvanın arkasında Napoli’li entellektüellerin ve kültür insanlarının taleplerinin de etkili olduğunu söyledi. 

Napoli Belediye Başkanı Luigi De Magistris, Napoli’nin Sırrı filmiyle Özpetek’in şehre klişelerden uzak, büyük bir sevgi ile derin ve çok dikkatli bir görünüm verdiğini söyledi. 

Ferzan Özpetek, Napoli’nin Sırrı filmi ile Napoli toplumunun taşıdığı hisleri paylaştığını söyledi. Özpetek filmde aşkını, muazzam kültürünün baştan çıkarıcı cazibesini, asaletleri ve düşünceleriyle insanlarının sıcaklığını anlattığını ifade etti. 

Ferzan Özpetek, Napoli’de duygulara dokunan ve hislere dönüşen her şeyin kendisini büyülediğini belirterek “Kentin caddelerindeki sessizlik ve gizemden de çok etkileniyorum.” dedi.

Ferzan Özpetek’in fahri vatandaşlık unvanı ilk değil. 2010 yılında da yine İtalya’da bir kentin fahri vatandaşlık unvanı verilmişti. İtalya’nın güneyindeki  Lecce şehri Özpetek’i “Fahri Vatandaş” olarak ilan etmişti. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.