Organize İşler 2 Netflix ile ortalığı karıştırdı

16.02.2019
A+
A-

Organize İşler 2 Sazan Sarmalı filminin Netflix’te yayınlanmayı başlaması ortalığı karıştırdı. Dağıtımcı firma ve sinema salonu işletmecileri ayaklandı. Film vizyondan kaldırılabilir.

Organize İşler 2 Netflix ile ortalığı karıştırdı. Organize İşler 2 ile sinemacılara “Sazan sarmalı” mı yapıldı? Organize İşler 2 Sazan Sarmalı, vizyondan kalkıyor mu? Şimdi bu soru gündemde. 

Çünkü Organize İşler 2 Sazan Sarmalı Netflix’te yayınlanmaya başladı. Aslında bu bir sürpriz değil. Yılmaz Erdoğan’ın geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamayı 724kultursanat’ta haber olarak sizlerle paylaşmıştık. O haberi burayı tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Vizyona girdiği anda sinema seyircisinin yoğun ilgisiyle karşılaşan Organize İşler 2 Sazan Sarmalı, dün akşamdan (15 Şubat 2019) itibaren Netflix’te yayınlanmaya başladı. 

Film, son olarak 1237 salonda seyirciyle buluşmuştu. 2 milyon 579 bin 230 seyircin izlediği (son rakamlara göre) filmin henüz vizyonu tamamlamadan dijital platformda sinema işletmecilerini öfkelendirdi.

Filmin dağıtım şirketi ile sinema salon sahipleri ayaklandı. Salon sahipleri ‘Organize İşler Sazan Sarmalı’ filmini vizyondan kaldırma kararını gündeme getirdi. 

Filmi aynı gün sinemada izleyen daha sonra Netflix’te yayınlandığını gören birçok izleyici de tepki gösterdi. BKM’ye sosyal medyadan yapılan tepkilerin geneli “Organize İşler Sazan Sarmalı daha sinemada gösterimdeyken nasıl Netflix Türkiye’de yayınlandı? Ben neden sinemaya para verdim?” şeklinde oldu. 

Türk sinemasında devrim mi?

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, BKM’nin yaptığının Türk sinema sektöründe bir devrim olduğunu yazdı. Ertuğrul Özkök’un yazısı şöyle:

“Evet, gerçek bir devrim oldu. Şu an sinema salonlarında gösterilmekte olan “Organize İşler: Sazan Sarmalı” filmi aniden de öte, hiç beklenilmeyen bir kararla Netflix’de gösterime girdi. Türk sinema tarihinde ilk defa bu kadar iddialı bir film, payTV sistemi dışında gösterime giriyor.

Bence BKM tam anlamıyla “Game changer”, yani oyun değiştirici bir hareket yapıyor. Dün gece BKM’nin yöneticisi Necati Akpınar’la konuştum.

Onlar bunun 4 hafta sonra girmesini istiyormuş ama Netflix filmi çok beğenmiş ve aynı anda 190 ülkede birden girmiş. Daha sonra Yılmaz Erdoğan’la konuştum. O da atılan adımın sinema sektöründe yaratacağı etkilerin farkında. Tekrar ediyorum. Dün gece Türk sinema ve televizyon sektöründe bir devrim yaşandı ve bunun geri dönüşü yok.

Herhalde dün gece uykusu en fazla kaçan insanlar Mars sinema salonlarının sahipleri ile geleneksel televizyonların yöneticileri olmuştur.”

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.