Orhan Kemal Roman Armağanı Ayhan Geçgin’e İmamoğlu’ndan

49. Orhan Kemal Roman Armağanı düzenlenen törenle Ayhan Geçgin’in oldu. Orhan Kemal Müzesi’nde düzenlenen törende ödülü İBB Başkanı İmamoğlu, Ayhan Geçgin’e verdi.

Orhan Kemal Roman Armağanı Ayhan Geçgin’e İmamoğlu’ndan… Orhan Kemal Roman Armağanı sahibini buldu. 49. Orhan Kemal Roman Armağanı Ayhan Geçgin’in “Bir Dava” adlı romanına değer bulundu. 

Ayhan Geçgin’e Orhan Kemal Roman Armağanı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından verildi. 

Ölümünün 50. yılında 49’uncusu verilen Orhan Kemal Roman Ödülü için Orhan Kemal Müzesi’nde tören düzenlendi. Ödül törenine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

49. Orhan Kemal Roman Armağanı “Bir Dava” adlı eseriyle alan yazar Ayhan Geçgin’e verildi.

İBB Başkanı İmamoğlu Orhan Kemal Müzesi’nde düzenlenen törende ödülü Ayhan Geçgin’e verdi. 

49. Orhan Kemal Roman Armağanı’nın Bir Dava romanına değer bulunma gerekçesini Seçici Kurul şöyle açıkladı: 

“Türkiye’de derin işleyişe sahip hukuksuzluk, keyfilik, belirsizlik ve öngörülemezlik olgularını çok yerinde karakterlerle son derece güçlü bir olay örgüsü, anlatım, dil ve roman tekniğiyle birleştirmesi, Türkiye’nin yakın  tarihindeki yargılamaların ve hukuksuzluk örneklerinin, bunun sürdürülmesi ve yeniden üretilmesi için bir zamanlar bütün gücüyle çalışan kudretli güçlerin ve ülkede yaşanan bütün hukuksuzluk ve adaletsizliklere karşı bürokratik, sınıfsal bağışıklığının nasıl tersyüz olduğunu çok güçlü diyaloglarla anlatılması nedeniyle değer görüldü.”

49. Orhan Kemal Roman Armağanı Seçici Kurulunda Erendiz Atasü, Ataol Behramoğlu, M.Nuri Gültekin, Çimen G. Erkol, Adnan Özyalçıner, Tahir Şilkan ve Nazım K. Öğütçü yer aldı. 

Ayhan Geçgin (1970),  ODTÜ Felsefe Bölümü mezunu. Kitapları: “Uzun Yürüyüş”, “Son Adım”, “Kenarda”, “Gençlik Düşü”, “Kurbağalara İnanıyorum” ve son kitabı “Bir Dava”. “Uzun Yürüyüş” adlı kitabı Fransızcaya çevrildi.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.