Orhan Veli’nin sevdiği türkü

Bastım İğdenin Dalına adlı türkü Orhan Veli’nin çok severek dinlediği bir eser. Ruhi Su’dan dinlemeyi sevdiği bu türküyü bakalım siz de sevecek misiniz?

Orhan Veli’nin sevdiği türkü

Orhan Veli’nin sevdiği türkü hangisi? Şiir dünyamızın öne çıkan isimlerinden Orhan Veli Kanık, türkü sever biriydi. Şairlerin yazarların kişisel hayatlarındaki ilgi alanları merak edilir. Orhan Veli’nin çok sevdiği bu türküyü sizlerle paylaşmak istedik. 

Orhan Veli severlerin merak ve ilgi ile dinleyeceğini tahmin ettiğimiz türküyü Ruhi Su okuyor. “Bastım İğdenin Dalına” adlı türkü Kahraman Maraş yöresine ait. 

Ruhi Su’nun sesinden dinlemeye çık sevdiği bu şarkıyla ilgili bilgiyi Doğan Hızlan paylaştı. Hürriyet’teki köşesinden kısa bir bilgi veren Doğan Hızlan, yaşayan tanıklara da dayandırarak bu türküyü Orhan Veli’nin çok sevdiğini belirtiyor. Eğlenceli bir türkü. İşte o türkünün sözleri: 

“Ben atımı nallatırım

Okka da nalınan (Haydi Yallah)

Üzerini çullatırım

Acem de çulunan (Haydi Yallah)

 

Gözleri sürmeli (Haydi Yallah)

Elleri kınalı (Haydi Yallah)

 

Ben atımı nallatırım

Okka da nalınan (Haydi Yallah)

Ben kızları oynatırım

Dökme de zilinen (Haydi Yallah)

 

Ruhi Su’dan Bastım İğdenen Dalına adlı türküyü dinleyebilirsiniz. Bu türküyü Orhan Veli Kanık çok severmiş, bakalım siz de sevecek misiniz? 

 

 

Editör: Pelin Çite

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.