Oscar Ödüllü en yaşlı aktrist 104 yaşında öldü

Oscar Ödüllü en yaşlı aktrist 104 yaşında öldü

Oscar Ödüllü en yaşlı aktrist 104 yaşında öldü. 1946 yapımı “To Each His Own” ve 1949 yapımı “The Heiress” adlı filmlerdeki rolleriyle iki kez En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanan Olivia de Havilland hayatını kaybetti. 

1916 Tokyo doğumlu olan Olivia de Havilland, 104 yaşında yaşamını yitirdi. Olivia de Havilland, Hollywood’un altın çağından hayatta kalan son kadın yıldızlardan biri olarak görülüyordu. 

Olivia de Havilland, Paris’te hayatını kaybetti. İngiliz aktris 50 yıldan uzun süre yaklaşık 50 filmde oynamıştı.

Olivia de Havilland, 1939 yapımı “Gone with the Wind” (Rüzgar Gibi Geçti) filmindeki rolüyle ünlüydü. Bu filmde yardımcı kadın oyuncu olarak Melanie Hamilton’ı canlandırmıştı. Bu filmle toplam beş kez Oscar’a aday gösterilen Havilland iki kez bu ödülü kazandı. 

Havilland’a En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandıran filmler, 1946 yapımı “To Each His Own” ve 1949 yapımı “The Heiress”tı.

Başarılı sanatçı 1930 ve 1940’larda beyaz perdeye zarafetiyle damga vurmuştu.

1960’lı yıllardan bu yana Paris’te yaşayan Havilland, Hollywood’da oyuncuların daha iyi koşullarda sözleşmeler imzalamaları için verdiği mücadeleyle de biliniyordu.

Vivien Leigh’e Oscar getiren 1951 yapımı “A Streetcar Named Desire” (İhtiras Tramvayı) adlı unutulmaz filmdeki Blanche DuBois rolü de önce Havilland’e teklif edilmiş ancak ünlü aktris bu rolü reddetmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.