Pablo Neruda’nın Evrensel Şarkı şiir kitabı

Pablo Neruda’nın Evrensel Şarkı şiir kitabı Can Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. Şiirleri, şair ve çevirmen Adnan Özer Türkçeleştirdi. 

Nobel Ödüllü şair Pablo Neruda’nın Evrensel Şarkı adlı şiir kitabı Adnan Özer çevirisiyle okurlarla buluşuyor. Evrensel Şarkı adlı şiir kitabındaki şiirleri Pablo Neruda sürgündeyken yazdı. Evrensel Şarkı, Latin Amerika’nın en büyük destanlarından biri olarak tanımlanıyor. Evrensel Şarkı, Nobel Ödüllü şairin sürgün günlerinde mazlum, yalnız ve gururlu halkına bıraktığı bir başyapıt.

Kitap, bir memleketten insan manzaralarını okurlara ulaştırıyor. 

Evrensel Şarkı şiir kitabının tanıtımından:

Sessizliği verin bana, suyu, umudu.

Kavgayı verin, demiri, yanardağları.

Yapıştırın bedenlerinizi bedenime mıknatıs gibi.

Üşüşün ağzıma ve damarlarıma.

Konuşun kanımla, sözcüklerimle

Latin Amerika’nın en büyük destanlarından biri olan Evrensel Şarkı, bir kıtanın capcanlı biyografisi. Kolomb öncesi uygarlıkların, konkistadorların ayak basışının, sömürgenin ve despotluğun, çalkantılı toplumsal olayların arka plan olduğu bir coğrafyada yaşayan, tarihe adını yazdırmış figürler kadar adını kimsenin hatırlamayacağı sıradan insanları da anlatan eşsiz bir halk tarihi çalışması. Evrensel Şarkı, Nobel Ödüllü şairin sürgün günlerinde mazlum, yalnız ve gururlu halkına bıraktığı bir başyapıt.

“Neruda Kral Midas gibidir. Dokunduğu her şeyi şiire dönüştürür.” Gabrile Garcia Marquez

PABLO­ NERUDA,­12 ­Temmuz­ 1904’te ­Şili,­ Parral’da ­doğdu.­ Asıl ­adı­ Neftalí ­Ricardo ­Reyes ­Basoalto’dur. Çek yazar­ Jan­ Neruda’yı ­okuduktan ­sonra ­Pablo ­Neruda ­yazarlık ­adını­ kullanmaya­ başladı.­1921’de­ ilk­ şiir ­kitabı ­La canción de la fiesta’yı­ (Festival ­Şarkısı) yayımlandı. Seylan,­ Burma, ­Singapur,­ Arjantin, ­İspanya­ ve ­Meksika’da konsolosluk ­görevinde ­bulundu.­ 1945’te ­senatör­ seçildi ­ve ­Komünist ­Partisi’ne ­katıldı.­ Parti ­1949’da ­yasa dışı ilan ­edilince çeşitli ­ülkelerde ­siyasal­ sürgün ­olarak ­yaşadı.­ 1953’te ­Şili’ye ­döndü.­ 1971’de­ Paris ­Büyük­el­çiliği’ne atandı.­ Aynı­ yıl ­Nobel ­Edebiyat ­Ödülü’nü­ kazandı.­ Hastalanınca­ yurduna ­döndü v Salvador ­Allende hükümetinin­ darbeyle ­devrilmesinden ­kısa ­bir­ süre­ sonra­ Santiago’da­ öldü­ (23­ Eylül­ 1973).­ Aldığı­ önemli­ ödüller­ arasında­ Aztek ­Kartalı ­(Mek­sika,­1946)­ ve ­Uluslararası ­Barış ­Ödülü­ (Nâzım­ Hikmet’le ­birlikte, ­1950)­ yer ­alır.

ADNAN ­ÖZER,­1957’de­ Tekirdağ’da ­doğdu. ­İstanbul ­Üniversitesi ­İletişim­ Fakültesi­ mezunu.­ Yayımlanmış­ altı­ şiir­ kitabı­ bulunmaktadır.­ Bunl­ardan­ Zaman Haritası,­1991­ Cemal­ Süreya Ödülü’ne, ­Yol Şarkıları, 2016­ Fazıl­ Hüsnü­ Dağlarca­ Ödülü’ne­ (Cenk­ Gündoğdu’yla­ birlikte)­ değer­ görüldü.­ Ölümsüz Şarkı Victor Jara ­ve ­Fernando Pessoa 20. Yüzyılın Yalnızı, ­(Rüstem­ Arslan’la ­­birlikte), Hayal Tâbirleri ­ve ­Küçük İstasyon­ (çocuk­ edebiyatı) diğer ­yapıtlarıdır.­ Üç Çiçek, Düşler, E Edebiyat ve Kaçak Yayın ­çıkardığı­ dergiler ­arasındadır.­ Pablo­ Neruda, Octavio­ Paz, ­F.­ García ­Lorca, ­Antonio ­Machado­ ve ­Rubén ­Darío ­gibi ­yazarların­ eserlerini Türkçeye kazandırmıştır.­  

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.