Pakistan sinemasında Türk kızı

15.08.2016
A+
A-
Pakistan sinemasında Türk kızı

Pakistan sinemasında Türk kızı Emel Karaköse bir ilke imza attı. Karaköse, Pakistan sinemasında rol alan ilk Türk oyuncu oldu. 

Pakistan’da 22 Temmuz’da gösterime giren, yönetmenliğini Jamal Shah’ın yaptığı ‘ Revenge Of The Worthless ‘ adlı filmde, Palwasha karakterine bir Türk oyuncu hayat verdi. Sinema aşkı uğruna büyük bir cesaretle, tek başına Pakistan ’a giden Emel Karaköse, ‘Pakistan sinemasında rol alan ilk Türk oyuncu’ ünvanını aldı. Oyuncu, performansı ile Pakistan halkının beğenisini kazandı.

Emel Karaköse, Afganistan sınırına yakın ve hala terör tehditi altında olan Swat bölgesinde yaklaşık üç hafta kaldı. Filmin çekimleri zor şartlar altında ve asker koruması eşliğinde gerçekleşti. Urdu dilinde çekilen film için Urduca öğrenen oyuncu, ayrıca canlandırdığı rol için Pakistan askerlerinden silah ve kalaşnikof kullanma eğitimi aldı.

‘ Revenge Of The Worthless ‘ adlı film, Taliban ile ilgili yaşanmış, gerçek bir hikayeyi konu alıyor. En trajik terör olaylarının yaşandığı dönemi anlatan film, tüm gerçekliği gözler önüne serebilmek için olayların geçtiği mekanlar da çekildi. Film, bu yıl kısa belgesel dalında Oscar kazanan ve hızla gelişmekte olan Pakistan sinemasında büyük ses getirdi.

pakistan-sinemasinda-turk-kizi-01

Bu film için titizlikle çalışan yönetmen Jamal Shah aynı zamanda ülkede çok sevilen bir oyuncu, heykeltraş ve kültürel aktivist. Film, topraklarını, kültürel ve demokratik değerlerini savunmayı kendisine görev bilen insanların teröristlere, cehalete ve caniliğe karşı verdikleri çetin mücadeleyi gösterdiğinden dolayı Pakistan için büyük değer taşıyor. Teröristler tarafından kafasından vurularak yaralanan, tüm dünyanın tanıdığı Malala Yousafzai ‘nin hikayesini de kapsayan film, Pakistan için unutulmaz olan bir çok insanın hikayesini ve yaşadıklarını anlatıyor.

Yakın zamanda, Amerika, İngiltere, Almanya, Avustralya, İran, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde gösterime girecek olan filmin, İstanbul Film festivali kapsamında Türkiye ‘ye de gelmesi bekleniyor.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.