Paralel Gerçeklikler sergisi Macar Kültür Merkezi’nde

27.01.2020
A+
A-

Paralel Gerçeklikler sergisi Macar Kültür Merkezi’nde 6 Şubat tarihinde açılıyor. Macar Kültür Merkezi, ‘Paralel Gerçeklikler’ isimli interaktif sergiye ev sahipliği yapıyor.

Serginin küratörlüğünü Andrea Kovács üstlendi. Gerçeklik algımızla oynayan, çevremize ve doğaya farklı bakmamızı sağlayan, ziyaretçinin katılımına açık grup sergisi Paralel Gerçeklikler, Macar Kültür Merkezi, 6 Şubat – 9 Nisan tarihleri arasında…

Paralel Gerçeklikler, doğaya dair kavrayış yelpazesini genişletmeye odaklanıyor. Bunu yüpürken de yaratıcı veri işlemeye ve sosyal ağlara alternatif platformlar sağlayan teknolojik cihazların interaktif kullanımına ve malzemeye yaklaşımlarımızı yeniden keşfetmeye imkan tanıyor.

Enstelasyonlar çeşitli mecra ve malzemelerden oluşuyor. Sezgisel veya öğrenilmiş duyusal deneyimler aracılığıyla doğal ve tarihi olguları, bilgileri ve etkileşimleri araştırırken; bizi mekân, zaman, hayalgücü, tasarım, yüzeyler ve noktalar arasında yeni bağlantılar keşfetmeye davet ediyor.

Sergideki işler, gözle görülür gerçeklik ve doğa parçaları hakkında dünya görüşleri sunuyor.

Bu bireysel yaklaşımların bir araya gelerek gerçekliğe getirdiği paralel tanımlar,  güzel sanatlardan medya sanatına, cam ve takı tasarımından oyuna farklı türlerle ve sanatçıların tahayyüllerinin katılımlı, basılı, yansıtılmış veya artırılmış izlenimleriyle gözler önüne seriliyor.

Bitkilerden müzik üretmek mümkün

7 Şubat Cuma günü 13:00 – 16:00 arasında, sergi kapsamında ‘Go Green’ isimli bir atölye gerçekleşecek.

Atölyede, Moholy-Nagy Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nin (MOME) tekstil tasarım öğrencileri, bitkilerden müzik üretmek için sensörler yapmak; tekstil tekniği, teknolojisi ve doğasını kaynaştırmak; uyarlanabilen ve cevap verebilen yüzeyler geliştirmek için interaktif bir biçimde doğal materyaller, süreçler ve şiirsel formlar kullanacak. 12 kişiyle sınırlı olan atölye için macarkulturmerkezi@mfa.gov.hu adresinden kayıt yaptırılması gerekiyor.

 

Sergi Künyesi
Paralel Gerçeklikler -6 Şubat – 9 Nisan 2020
Küratör- Andrea KOVÁCS
Kreatif konsept- Let it Be! Ajansı
Destekleyenler -Macaristan Ulusal Kültür Fonu
Sergiye katılan sanatçılar- Bálint Baráth, Mátyás Csiszár, EJTech (Esteban De La Torre, Judit Eszter Kárpáti), Implausible Works (Ágnes Szekeres, Loránd Szécsényi-Nagy), Logifaces, Zsófia Neuzer, Dóra Varga

Adres:  Macar Kültür Merkezi, İmrahor Cad. No:23 B Blok, Kağıthane / İstanbul

Ulaşım:

Taksim’de Atatürk Kitaplığı arkasındaki Gümüşsuyu durağından kalkan 48T otobüsü ile; Mecidiyeköy’den 49, 48N hatları ile 15 dakikada ulaşım sağlanabilir.
Diğer otobüsler: Yenikapı ve Eminönü’nden 41Y, 44B.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.