Pekinel kardeşlere Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Sevinç Rençberler
Tiyatro sevdalısı. Dünya bir sahneyse o da 724kultursanat.com’da rol almayı seviyor. Romanlar hele uzun soluklu olanlar onun favorisi. Murakami tutkusu romanların ağırlığından. Okudukça bitmesin istiyor. İletişim: sevinc@724kultursanat.com

Türkiye’nin sanat dünyasındaki yıldızlarından Güher ve Süher Pekinel kardeşlere dünyanın en prestijli ödüllerinden olan Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri (ICMA) Yaşam Boyu Başarı Ödülü layık görüldü.

Pekinel kardeşlere Yaşam Boyu Başarı Ödülü verilecek. Dünyaca ünlü piyanistlerimiz Güher ve Süher Pekinel, sanatlarıyla ülkemizi gururlandırmaya, dünya çapında aldı almaya devam ediyor.

Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri (ICMA) tarafından verilen Yaşam Boyu Başarı Ödülü bu yıl Pekinel kardeşlere layık görüldü.

Ödül jürisinde dünyanın önde gelen klasik müzik yayıncıları, medya temsilcileri ve saygın müzisyenleri bulunuyor. İşte bu jüri bu yıl Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün Güher ve Süher Pekinel’e verilmesi için karar aldı. 

Pekinel kardeşlere Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Önemli uluslararası klasik müzik ödüllerinden biri olan ICMA (International Classical Music Awards) 2024 ödül töreni 12 Nisan akşamı İspanya’nın Valencia şehrinde düzenlenecek. 

Pekineller iki piyanoda arka arkaya çalarak göz teması kurmadan, müzikal nefes derinliklerine odaklanarak çalan tek ikili olarak, klasik müzik dünyasının en büyük isimleriyle yaptıkları iş birlikleri ve albümlerle zenginleşen repertuarları ile tanınıyorlar.

Pekinel kardeşler ödül için şunları söyledi:

“Kariyerimiz boyunca klasik müzik dünyasının öncü isimleriyle beraber çalışma şansını yakalamamız, bizi her anlamda zenginleştirerek bulunduğumuz noktaya taşıdı. Bu yolculukta bize ilham veren, yolumuza ışık tutan herkese en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bilgi ve deneyimlerimizi gençlere aktardığımız eğitim misyonumuzda bizleri destekleyen herkese müteşekkiriz. Uzun aşamalardan geçerek geldiğimiz kariyer yolculuğumuzda, ülkemize de birikimlerimizi aktarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Uluslararası arenada yollarını açtığımız müzisyenleri bugün önemli konser salonlarında ve yarışmalarda kazandıkları birinciliklerle izliyoruz. Yaşamımız boyunca müziğin evrensel dilini herkesle paylaşmaya devam edeceğiz.”

ICMA Ödülünün anlamı ne? 

Klasik müzik yorumculuğunu ve sanatsal yaratıcılığı en üst düzeyde desteklemek ve klasik müziğin özgün seslerini teşvik etmek amacıyla 2011 yılından bu yana verilen ICMA Ödülleri, sahipleri ile 12 Nisan akşamı İspanya’nın València şehrindeki Palau de la Musica’da düzenlenecek geleneksel ödül töreninde buluşacak.

Gecede sanat ve müzik direktörü Alexander Liebreich yönetimindeki Orquesta de València’nın ev sahipliğinde, ödül sahiplerinin katılımıyla gala konseri gerçekleştirilecek. Bu konser uluslararası televizyon kanalları tarafından canlı olarak yayınlanacak.

Ödüllerle dolu sanat hayatı

Pekineller, mükemmeliyetçilik arayışları ve sıra dışı şiirsel yorumlarıyla her zaman uluslararası ilgi odağı oldu. Türkiye’de “Devlet Sanatçısı” ünvanının sahibi olan Pekineller, Boğaziçi Üniversitesi’nin “Onursal Doktora” unvanı ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün yanı sıra Türkiye’de müzik eğitimine katkıları dolayısıyla Sevda-Cenap And Vakfı’nın verdiği Altın Madalya’nın da sahibi oldular.

Kariyerleri uluslararası müzik çevrelerinde hayranlıkla izlenen Güher Pekinel ve Süher Pekinel, 2021 yılında sıra dışı uluslararası müzik kariyerlerinin yanı sıra, çocuklar ve gençlere yönelik müzik eğitim sistemlerindeki öncü çalışmaları sebebiyle Almanya Federal Cumhuriyeti Başkanı Frank-Walter Steinmeier’den Liyakat Nişanı aldılar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.