Picasso’nun sevgilisi 55 milyon dolara müzayedede

08.04.2021
A+
A-

Dünyaca ünlü İspanyol ressam Picasso’nun sevgilisini resmettiği tablosu 55 milyon dorala müzayedede satışa çıkacak.

Picasso’nun sevgilisi 55 milyon dolara müzayedede

Picasso’nun sevgilisi 55 milyon dolara müzayedede alıcıların ilgisine sunulacak. Picasso’nun sevgilisinden ilham aldığı tablosu (Pencerenin Yanında Oturan Kadın) adlı tablosu 11 Mayıs’ta New York’ta açık artırmaya çıkacak.

Dünyaca ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso’nun 1932 yılında resmettiği Pencerenin Yanında Oturan Kadın adlı tablosu müzayedede sanat severlerin ilgisine sunulacak. 11 Mayıs’ta New York’ta Christie’s müzayede evinde açık artırmaya çıkacak tablonun en az 55 milyon dolar (yaklaşık 450 milyon TL) civarı bir fiyata alıcı bulması bekleniyor. 

Pablo Picasso’nun 1932 tarihli Pencerenin Yanında Oturan Kadın (Femme Assise Près D’une Fenêtre) adlı tablosunun satışıyla ilgilenen Vanessa Fusco o dönem hakkında şunları söyledi: “1932, Picasso için tamam ya da devam yılıydı. 50 yaşındaydı. Başarılıydı. Ünlüydü. Ancak bunun ardından başarıdan sonra ne gelecekti? Bu çığır açan sanatçı yenilik yapmaya devam edecek miydi? Yoksa sadece geçmişine ve biriktirdiği itibara mı güvenecekti?”

Sevgilisi 17 yaşındaydı 

CNN International’ın The Art Newspaper’dan aktardığına göre Pencerenin Yanında Oturan Kadın’ın ilham kaynağı ünlü sanatçının sevgilisi Marie-Thérèse Walter. İkili 1927’de Walter 17 yaşındayken ilişkiye başlamıştı.

Picasso’nun bazı heykellerinde ve başka çizimlerinde de Walter’dan esinlendiği belirtiliyor. Fusco, tablo hakkında “Bu tabloda derin bir şehvet var…” yorumunu yaptı.

Haberde, o dönemdeki resimlerin çoğunda uzanan çıplak kadınların tasvir edildiği ancak bahsi geçen tabloda oturan uyanık bir figürün bulunduğu belirtildi.

Christie’s müzayede evinde açık artırmaya çıkacak tablonun en az 55 milyon dolar (yaklaşık 450 milyon TL) civarı bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.