Picasso’nun tablosuna yumruk atana 18 ay hapis

İngiltere’de bir mimarlık öğrencisi koruyucu cam arkasında sergilenen Picasso’nun tablosuna yumruk atarak saldırdı. Mahkeme saldırgana 18 ay hapis cezası verdi.

Picasso’nun tablosuna yumruk atana 18 ay hapis cezası verildi. Picasso’nun Tate Modern’de koruyucu cam ardında sergilenen bir tablosuna yumruk atan adam yargılandı ve 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Olay geçtiğimiz Aralık ayında Londra’da bulunan Tate Modern adlı modern sanat eserlerinin sergilendiği müzede gerçekleşti. 

Shakeel Ryan Massey adındaki kişi Picasso’nun “Bust of a Woman” adlı eserine saldırdı. Picasso’nun bu eserinde sevgilisi ve ilham perisi Dora Maar’ı tasvir ettiği biliniyor (Tablo 1944 tarihinde yapılmıştı). 

Saldırgan, suçunu itiraf ederek zararı üstlendiğini kabul etmişti. Mahkemedeki kayıtlara göre tablonun değeri 20 milyon sterlin. Oluşan hasarın maddi karşılığı ise 350 bin sterlin civarında.

Tabloya saldıran Shakel Ryan Massey, İspanyol mimarlık öğrencisi. Tabloya saldırmadan önce 3 dakika boyunca karşısına geçip inceledi ve etrafında dolaştı. Daha sonra tabloyu duvardan aldı. Güvenlik görevlilerine bununla bir “sanat performansı” gerçekleştirdiğini söyledi.

Konuyu araştıran savcı Ben Edwards ise saldırı olayıyla ilgili mahkeme heyetine “Massey paltosunu yere düşürdü ve resme doğru koştu, ardından sanat eserine yumruk attı. Bu, koruyucu camın kırılmasına ve tablonun yırtılmasına neden oldu.” dedi.

Massey’nin avukatı Glen Harris ise Massey’in “henüz olgunlaşmamış ve ne yapması gerektiğini bilmeyen bir sanatçı olduğu ve bunun adil olmadığını” ifade etti.

Tate Modern ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu davayı dikkatle inceleyen mahkeme heyetine teşekkür ediyoruz. Verilen kararı dikkate alıyoruz. Eser şu an bir koruma sürecinden geçiyor.”

Tate, önümüzdeki 18 ay içerisinde restore edileceği bildirilen eserin onarımı için özel bir koleksiyondan uzun vadeli ödünç alındı.

Serdar Tunatürk
Serdar Tunatürk
Cağaloğlu’nda yayınevlerinin arasında büyüdü. Eski kitap, imzalı kitap koleksiyoneri. Osmanlıca eserler üzerinde araştırmalar yapıyor. Türk tarihi alanında okumalar yaparak ve paylaşımlarda bulunuyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.