Picasso’nun yeni eseri x-ray cihazı ile keşfedildi

01.10.2019
A+
A-

Pablo Picasso’nun gizli kalmış bir eseri x-ray taraması ile keşfedildi. Sanat araştırmacıları teknolojiyi kullanarak yeni eserleri gizli kalmış yerlerinden çıkarmayı başarıyor.

Picasso’nun yeni eseri x-ray cihazı ile keşfedildi

Picasso’nun yeni eseri x-ray cihazı ile keşfedildi. Sanat dünyası şu günlerde x-ray cihazı ile keşfedilen Picasso’nun tablosunu konuşuyor.

İspanyol ressam Pablo Picasso’nun yeni bir eseri teknoloji kullanılarak keşfedildi. Sanatçının “Mavi Dönemi”ne ait meşhur eserlerinden The Old Guitarist adlı tabloya uygulanan x-ray testi ile tuval üzerinde gizli kalmış olan diğer resim ortaya çıkarıldı. 

Araştırmacılar, The Old Guitarist adlı tablodaki modelin duruşunda çeşitli tuhaflıklar olduğunu fark etti. Yapılan x-ray testleri ile Picasso’ya ait yeni bir esere ulaştılar. Picasso’nun çizdiği bir kadın tablosu, The Old Guitarist adlı eserinin içinde bulundu.

Tablo üzerinde yapılan x-ray araştırmaları sonucu Picasso’nun tuvali daha önce başka bir eser için kullandığı anlaşıldı.

Araştırmacılar daha önceki boya ve çizim kalıntılarından yola çıktılar. Eseri dijital ortamda tarayıp çeşitli programlar kullanarak yeniden ürettiler.

​Özellikle 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başlarında birçok sanatçı gerek ekonomik şartlar gerekse savaşın bir getirisi olarak tuval bulma problemiyle karşı karşıyaydı. Bu sanatçılardan biri olan Pablo Picasso da kimi zaman eski tuvallerine yeni resimler yapmak zorunda kalan isimlerden.

Bu anlamda eski eserler üzerine yapılan bilimsel çalışmalar da dönem sanatçılarının yeni tablolarının bulunmasının önünü açtı.

Son olarak Picasso’nun çizdiği bir kadın tablosu, The Old Guitarist adlı eserinin içinde bulundu.

Picasso’nun resmedişinden 100 yıl sonra bulunan eseri, kataloğuna yeni bir tablonun eklenmesini sağladı.

Genel olarak Picasso’nun “Mavi Dönem” özelliklerinden hüznü, melankoliyi, maviyi kullanışını ve depresyonu başarılı bir şekilde yansıtan eser yeni keşifler için de ilham kaynağı oldu.

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.