İzmir’de Reşat Nuri Edebiyat Günleri

27.11.2016
A+
A-

İzmir Karabağlar’da Reşat Nuri Edebiyat Günleri düzenlendi. Karabağlar Belediyesi’nin 25-26 Kasım 2016 tarihlerinde düzenlediği etkinlik Reşat Nuri Güntekin’in “Çalıkuşu” ve “Dudaktan Kalbe” romanlarını yazdığı evinin önündeki açılışla başladı.

Reşat Nuri Güntekin’in evi şu anda çocuk kütüphanesi olarak hizmet veriyor. Türk Edebiyatı’nın unutulmaz ismi Reşat Nuri Güntekin adına düzenen 7. Reşat Nuri Edebiyat Günleri’nde öğrenciler, çocuklar da vardı. 

Açılışa Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız ile ilçe yöneticileri, meclis üyeleri, muhtarlar, sanatçılar ve çok sayıda öğrenci katıldı.

resat_nuri_edebiyat_gunleri_02

Öğretmenler gününü kutladı

Konuşmasına öğretmenler gününü kutlayarak başlayan Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Reşat Nuri Güntekin’in de öğretmen olduğu ve çok sayıda öğrenci yetiştirdiğini belirterek “Öğretmenlerin bir kez daha ellerinden öpüyor, saygıyla eğiliyorum” dedi.

Reşat Nuri Güntekin’in toplumun yetiştirdiği önemli bir insan olduğu belirten Selvitopu “Bu ülkenin kültür sanat olarak gelişmesinde büyük katkıları olan bir insandır. Bizler Karabağlar Belediyesi olarak bu edebiyat günlerini her yıl daha de geliştirerek devam edeceğiz. Siz sevgili öğrencilerimiz Reşat Nuri Güntekin’in kitaplarını okuyun sorgulayın sizlere büyük faydası olacaktır” dedi

Sunuculuğunu şair ve yazar Onur Caymaz’ın yaptığı etkinlikte yazar ve müzisyen Tuna Kiremitçi, şiir ve gitar dinletisi sunarken, Yazar Görkem Yeltan ise ilkokulda okuyan çocuklarla karşılıklı soru cevap yaparak keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

resat_nuri_edebiyat_gunleri_01

İkinci etkinlik Bozyaka Kültür Merkezi’nde

Öğleden sonra düzenlenen panel, iki oturum şeklinde gerçekleştirildi. Gülşah Elikbank’ın sunduğu panelin ilk oturumda Nermin Bezmen ve Cem Erciyes, ikinci oturumda ise Ülkü Burhan Meral ile Haluk Oral konuşmacı olarak yer aldı.

Panele katılan yazarlar, Reşat Nuri Güntekin’i, kendi dönemi ve günümüz edebiyatı açısından kıyaslamalı olarak değerlendirdi.

Panelin soru cevap kısmı ise son derece renkli geçti. Özellikle öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği soru cevap kısmında öğrenciler yazarlara soru sorabilmek için adeta birbirileri ile yarıştı. Öğrencilerin sorduğu sorular kimi zaman salonu kahkahalara boğarken kimi zaman da şaşırttı.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.