Ressam Adnan Çoker vefat etti cenazesi ne zaman

23.08.2022
A+
A-

Çağdaş Türk resim sanatının ustalarından Adnan Çoker vefat etti. 95 yaşında hayatını kaybeden ressam ve akademisyen Adnan Çoker yarın son yolculuğuna uğurlanacak.

Ressam Adnan Çoker vefat etti, cenazesi ne zaman? Ünlü ressam Adnan Çoker vefat etti. 95 yaşında hayatını kaybeden ressam ve akademisyen Adnan Çoker yarın son yolculuğuna uğurlanacak.

Resim sanatında ‘Mavi Grup’ kurucuları arasında yer alan Adnan Çoker, çağdaş Türk resim sanatında çok sayıda öğrenci yetiştiren bir hoca olarak da biliniyor.

Çağdaş Türk resim sanatına damga vuran Adnan Çoker, 1963 yılında A. Gürman, Sarkis, Devrim Erbil ve Tülay Tura ile “Mavi Grup”u kurmuştu. 

1927 yılında İstanbul Süleymaniye’de doğan Adnan Çoker, hayata gözlerini yine bu şehirde yumdu.

Adnan Çoker’in cenazesi

Adnan Çoker’in ölümü resim sanatının büyük kaybı olarak değerlendirilirken, Bedri Baykam sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Türk sanatının başı sağ olsun. Sevgili dost, modern Türk resminin duayeni, büyük sanatçı Adnan Çoker’i kaybetmiş olmanın Büyük üzüntüsünü yaşıyoruz. Kaybımız çok büyük, ama onun tarihimizdeki yeri daha da büyük Çoker sonsuza dek Türk sanatının sönmeyen bir yıldızı olarak kalacak.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Adnan Çoker’in vefatının ardından sosyal medyadan yaptığı paylaşımda üzüntüsünü dile getirdi. Kılıçdaroğlu paylaşımında “Çağdaş Türk resminin değerli ustalarından Prof. Dr. Adnan Çoker’in vefatından dolayı büyük üzüntü duydum. Ressam ve akademisyen #AdnanÇokere Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum. Tüm sanat camiasının ve sevenlerinin başı sağ olsun!” dedi. 

 

Adnan Çoker son yolculuğuna yarın (24 Ağustos Çarşamba) uğurlanacak. Adnan Çoker’in cenazesi yarın toprağa verilecek. Adnan Toker için önce hocalık yaptığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde uğurlama töreni düzenlenecek. 

Adnan Çoker kimdir 

1927 yılında İstanbul Süleymaniye’de doğdu. 1934-39 Samatya Hacı Kadın İlkokulu’nda, 1939-42 Davutpaşa Ortaokulu’nda, 1942 Afyon Lisesi’nin Orta kısmında 1 yıl okudu.

1944-45 Güzel Sanatlar Akademisi, Galeri eğitiminde Şefik Bursalı’nın öğrencisi oldu. 1945-51 Zeki Kocamemi Atölyesi’nde 6 yıl çalıştı.

2 Temmuz 1951’de Güzel Sanatlar Akademisi, Yüksek Resim Bölümü’nü bitirdi. Avrupa konkurunu kazanarak 29 Aralık 1955’te devlet bursu ile Paris’e gitti.

1960 Mart ayında, Batı’daki öğrenimini tamamlayarak yurda döndü. Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü asistanı oldu.

1963’te A. Gürman, Sarkis, Devrim Erbil ve Tülay Tura ile “Mavi Grup”u kurdu.

1964’te, Fransız bursu ile ikinci kez Paris’e gitti. W. Hayter Atölyesi’nde gravür, Goetz Atölyesi’nde boya etüdlerini sürdürürken ‘Siyah Fon’lu Resimler’e başladı.

1969 yılında, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde, doçent unvanını aldı. 1976’da, Güzel Sanatlar Akademisi, Resim Bölümü profesörlüğüne, 1977’de İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Müdürlüğü’ne atandı.

1979’da, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Müdürlüğü’nden istifa etti. 1983’te Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ), Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü Başkanlığı’na getirildi. 1985’te MSÜ, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı’ndan istifa etti. Birçok kurum ve özel koleksiyonda yapıtları bulunan Çoker yaşamını İstanbul’da sürdürüyordu.

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.