Rıfat Ilgaz 110 yaşında

08.05.2021
A+
A-

Türk edebiyatının en üretken isimlerinden Rıfat Ilgaz doğumunun 110’ncu yılında anılıyor. Şair, öykücü ve romancı Rıfat Ilgaz… Hababam Sınıfı’nın yaratıcısı Rıfat Ilgaz aramızdan ayrılalı 28 yıl oldu.

Rıfat Ilgaz 110 yaşında

Türk edebiyatının kült yazarlarından Rıfat Ilgaz 110 yaşında. Bugün Rıfat Ilgaz’ın doğum günü. Toplumcu yazar ve şair Rıfat Ilgaz 110’uncu doğun gününde anılıyor. 

Hababam Sınıfı’nın yaratıcısı-yazarı Rıfat Ilgaz’ın doğum günü. Eğer yaşıyor olsaydı bugün 110’uncu doğum gününü kutlayacaktı. 
Kastamonu Cide’de 8 Mayıs 1911’de dünyaya gelen Rıfat Ilgaz, eserleri ile Türk edebiyatında unutulmaz edebi kişilikler arasında yerini aldı.

Onun siyasi duruşu Türkiye’nin en çalkantılı dönemlerinde başına ‘iş açsa’ da taviz vermeksizin aynı çizgisini sürdürdü. Eserleri toplatıldı. Yargılandı, hapis yattı. Ama Rıfat Ilgaz toplucu duruşundan bir adım geri durmadı. 

Kendisi de öğretmen olan Rıfat Ilgaz, öyle bir roman yazdı ki… O yazdığı roman yani Hababam Sınıfı sinemaya uyarlandı. Seyirci tarafından çok sevildi. Rıfat Ilgaz’ın yarattığı karakterler beyazperdede ete kemiğe büründü. O karakterler toplum üzerinde derin izler bıraktı. Türk sinemasının unutulmaz filmleri arasına giren Hababam Sınıfı seri olarak çekildi. 70’li yıllarda başlayan Hababam Sınıfı sinema filmleri öyle sevildi ki televizyonlarda da binlerce kere oynatıldı ve oynatılmaya devam ediliyor. Öyle ki Hababam Sınıfı’nın yeni dönemde de sinema filmleri çekildi. Sinema dünyasının vazgeçemediği bir eser oldu Hababam Sınıfı. 

Rıfat Ilgaz oldukça üretken bir edebiyat insanıydı. Şiir, öykü ve roman dallarında eserler verdi. Şiirleri de en az öykü ve romanları kadar ses getirdi.

Oldukça üretken olan yazın hayatına şiirden mizah öykülerine, romandan çocuk kitaplarına birçok farklı alanda eser sığdırdı. Bir zamanlar toplatılan ‘Karartma Geceleri’, 2004’te 100 Temel Eser listesine girdi. Rıfat Ilgaz, 7 Temmuz 1993’te 82 yaşındayken vefat etti.

ETİKETLER:
Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.