Rıfat Ilgaz’dan Özgürlük şiiri

Rıfat Ilgaz’dan Özgürlük şiiri. Rıfat Ilgaz, Hababam Sınıfı ile edebiyat dünyamızda kült yazarlar arasında yerini aldı. Rıfat Ilgaz’ın başını belaya sokan ise şiirleriydi.

Oğlu Aydın Ilgaz anlatıyor:

“4.5 yaşındaydım. Tek partili dönem zamanında Tophane Askeri Cezaevinde yattığı zamanlar. 1944’de tutuklandı yazdığı şiir kitabından dolayı. Kabı kırmızı ’Sınıf’ adlı şiir kitabıydı. O günden beri her vesileyle Rıfat Ilgaz çeşitli bahanelerle ya hastaneye alınmıştır verem geçirdiği için; o da hapishanede geçirdiği kanama nedeniyle hastaneye iyileştiğinde de hapishaneye alınmıştır”

Rıfat Ilgaz’ın kendi sesinden “Bu da bir özgürlük” şiiri


 

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.