Rıfat Ilgaz’ın heykeli Sarıyer’de oğlunu ağlattı

Rıfat Ilgaz’ın hiperrealist heykeli görenleri şaşkına çevirdi. Sarıyer Belediyesi tarafından hazırlanan Rıfat Ilgaz odasında babasının heykelini gören Aydın Ilgaz göz yaşlarını tutamadı.

Rıfat Ilgaz’ın heykeli Sarıyer’de oğlunu ağlattı. Aydın Ilgaz, babasının neredeyse birebir yapılmış olan heykelini görünce göz yaşlarına hakim olamadı.

Sarıyer’de Rıfat Ilgaz’a saygı gecesi düzenlendi. Saygı gecesi Türk edebiyatının kült isimlerinden olan Rıfat Ilgaz’ın kendi adını taşıyan kültür merkezinde yapıldı.

Rıfat Ilgaz “Sınıf’ın ozanıyım mimli, Hababam Sınıfı’nın yazarıyım ünlü. Kim ne derse desin, çocuklar için yazdım hep” diyerek kendini tanıtıyordu.

Sarıyer Belediyesi’nin ev sahipliğindeki etkinlikte kitaplarından ve antika eşyalardan oluşan Rıfat Ilgaz odasının açılışı yapıldı. Odadaki Rıfat Ilgaz’ın özel olarak hazırlanan hiperrealist heykeli sevenlerini duygulandırdı.

Şiirler, oyunlar, hikayeler ve romanlarıyla edebiyatın hemen her dalında ürün vermiş bir değer olan Rıfat Ilgaz’ın adı Sarıyer’de yaşatılıyor.

Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde saygı gecesi düzenlendi. Oğlu Aydın Ilgaz’ın katıldığı etkinlikte Rıfat Ilgaz’ın gerçekle ayırt edilemeyecek şekilde yapılan heykeli sevenlerini çok etkiledi.

Edebiyat severlerin yoğun ilgi gösterdiği buluşmada Adnan Özyalçıner anılarla Rıfat Ilgaz’ı anlattı.

Gülsen Tuncer ve Orhan Alkaya ise Rıfat Ilgaz’ın  hafızalara kazınan şiirlerini okudu.

Aydın Ilgaz, babasının Türk Edebiyatı’nda eserleri en çok çalınan yazar olduğunu vurguladı. Aydın Ilgaz konuşmasında, “Birçok film babamın bilgisi dışında çekilmiştir. Babam Hababam Sınıfı’nın hiçbir filmini izlememiştir. Çünkü kitapta yazdığı gibi değildir” dedi.

Heykeltraş Güngör Yüksel’in 2 ayda yaptığı hiperrealist heykel görenleri şaşkına çevirdi. Silikon, kalsiyum karbonat ve insan saçı kullanarak yapılan Rıfat Ilgaz heykeliyle karşılaşan Aydın Ilgaz gözyaşlarını tutamadı.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.