Riko ve Oskar yeni macerayla okurların karşısında

Andreas Steinhöfel’in klasikleşen serisi “Riko ve Oskar”ın beşinci halkası “Riko, Oskar ve Devasa Bir Hata” raflarda yerini aldı.

Riko ve Oskar yeni macerayla okurların karşısında… Alman çocuk ve gençlik edebiyatı yazarlarından Andreas Steinhöfel’in klasikleşen serisi “Riko ve Oskar”ın beşinci halkası “Riko, Oskar ve Devasa Bir Hata” raflarda yerini aldı.

Tudem yayınları etiketiyle okurlarla buluşan kitapta Riko ve Oskar’ın yeni macerasıyla daha derinlere iniliyor ve dört dörtlük bir serüvenle okurlar ters köşeye yatırılıyor.

Otuzdan fazla dile çevirildi

Otuzdan fazla dile çevrilerek hem çocukların hem de yetişkinlerin gönlünü çelen serinin bu son kitabında, yaş alıp biraz daha olgunlaşan iki kafadarın ezelî ve ebedî dostlukları tatsız bir yanlış anlaşılma yüzünden sarsılıyor.

Polisiye filmlere şapka çıkartan çok katmanlı kurgusuyla yine ezberleri bozan Steinhöfel, gizemli durumların ardında yatan saklı hazineleri ortaya çıkararak merak duygumuzu körükleyen bir dedektiflik hikâyesi anlatıyor.

“Riko, Oskar ve Devasa Bir Hata” kitabının konusu

Riko, Oskar ve arkadaşlarının buluşma noktası olan gizli park satışa çıkarılmıştır. Park satılırsa çocukların tek oyun alanı ellerinden alınmış olacaktır. Elbette hiçbiri bu karara seyirci kalma niyetinde değildir; oysa süreç tahmin ettiklerinden çok daha karmaşıktır. Üstüne bir de Riko, karnındaki kelebekleri sakinleştirmeyi çalışırken en yakın dostu Oskar’ı üzünce işler iyice sarpa sarar. Tam da birlikte hareket etmeleri gerektikleri bir dönemde çözüme ayrı yollardan gitmeyi tercih eden ikiliyi zorlu engeller beklemektedir…

Serinin en olgun ve derinlikli halkası olarak gösterilebilecek bu serüvende kahramanlarımız Riko ve Oskar, ucunda kalpleri pıt pıt attıran kimi duygular bulunsa dahi dostluk kavramını ebediyete taşıyabilmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamak gerektiğini hatırlatıyor.

Peter Schössow’un karakteristik resimleriyle anlatısını güçlendiren Riko, Oskar ve Davasa Bir Hata; ince bir duyarlılıkla, ”doğru şeyleri” zamanında yapmanın erdemiyle örülü, çarpıcı bir kitap.

Andreas Steinhöfel hakkında

1962’de Almanya’da doğdu. Çocuk ve gençlik romanları yazarlığının yanı sıra çevirmenlik de yaptı. İlk kitabı Sıkı Arkadaşlar ve Spagetti Canavarı’nı 1991’de, mezun olduktan sonra yayımladı. En ünlü kitaplarından biri olan Çat Kapı, Almanya’daki pek çok okulda okutuldu. Riko, Oskar ve Derin Gölgeler adlı kitabı ile 2008 yılında ”Corine Edebiyat Ödülü” ve 2009 yılında ”Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü”ne layık görüldü. 2017 yılında ”James Krüss Uluslararası Çocuk ve Gençlik Ödülü”nü kazanan yazar, hâlen Hesse’de yaşamaktadır. 

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.