Fazıl Say’dan Genco Erkal tepkisi “Rahat bırakın”

13.04.2022
A+
A-

Fasıl Say, usta tiyatrocu Genco Erkal’ın hapisle yargılanmasına tepki göstererek sosyal medyadan “Genco Erkal’ı rahat bırakın” diye seslendi.

Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say geçtiğimiz gün Genco Erkal’ı evinde ağırladı. Fazıl Say, bu misafirliği Instagram’dan paylaştı. Bununla birlikte de Fazıl Say, Twitter hesabından Genco Erkal için bir başka paylaşım daha yaptı. 

Fazıl Say, Twitter’daki paylaşımında Genco Erkal’a ‘cumhurbaşkanına hakaret’ davası ile ilgili de görüşlerini açıkladı. Fazıl Say, yarın yapılacak duruşma öncesi yaptığı paylaşımında “Genco Erkal Türk tiyatrosunun en değerli en büyük ustalarından biri. Şu vahim duruma bakın!!! Genco Erkal’ı rahat bırakın!” ifadelerini kullandı. 

Genco Erkal, yaklaşık iki haftadır rahatsızlığı nedeniyle tiyatro sahnesine çıkamıyor, seyirciyle buluşamıyordu. Usta tiyatrocu, rahatsızlığını sosyal medyadan da paylaşarak ‘en kısa zamanda’ seyircilerle buluşacağını duyurmuştu. 

Nazım Oratoryosunu sahnelemek isteriz

Genco Erkal, geçtiğimiz gün Fazıl Say’ın evine misafir oldu. Fazıl Say ve eşi Ece Dağıstan Say, usta oyuncuyla çektikleri bir fotoğrafı sosyal medyadan paylaşmışlardı. Fazıl Say, Instagram hesabından yaptığı paylaşımında “Sevgili Genco Erkal ile evimizde çok güzel bir akşam geçirdik. Onu çok iyi gördük. Sevenlerinin içini rahatlatalım; En yakın zamanda sahnelere tekrar dönecek ve çok yakın bir tarihte tekrar Nazım Oratoryosu sahnelemek isteriz. Tüm ekip; Hazır mıyız? Haydi.” demişti. 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Fazil Say (@fazilsay)’in paylaştığı bir gönderi

Hapis istemiyle yargılamaya tepki

Fazıl Say, tiyatronun usta isimlerinden 83 yaşındaki Genco Erkal’ın (83), 2016 yılına ait iki sosyal medya paylaşımı nedeniyle cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla 4 yıl 2 aya kadar hapis istemiyle yargılanmasına tepki gösterdi.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımında Fazıl Say, yarın yapılacak duruşma öncesi Erkal’a destek verdi.

Fazıl Say paylaşımda şu cümlelerle Genco Erkal’a destek verdi: “Genco Erkal Türk tiyatrosunun en değerli en büyük ustalarından biri. Şu vahim duruma bakın!!! Genco Erkal’ı rahat bırakın!” 

Ne olmuştu?

2016 yılında ihbar e-postasıyla başlatılan soruşturmada, Ayder Yaylası’nın betonlaşmasına tepki gösteren bir tweeti ile Cumhurbaşkanı’nın diplomasını sorgulayan ve başkanlık sistemini eleştiren 2016 yılına ait 2 adet sosyal medya paylaşımı sebebiyle usta tiyatro sanatçısı Erkal hakkında cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla iddianame düzenlenmişti. Usta sanatçı cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla 4 yıl 2 aya kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.