Roman Kahramanları Festivali liselilerin edebiyat aşkı

Raziye Sultan Yusuf Kayabaşı Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin düzenlediği Roman Kahramanları Festivali 22-27 Nisan 2019 tarihlerinde edebiyat severleri ağırlayacak.

Roman Kahramanları Festivali liselilerin edebiyat aşkı

Roman Kahramanları Festivali liselilerin edebiyat aşkını ete kemiğe büründürüyor. Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde liseliler keyifli bir festivale imza atıyor.

Raziye Sultan Yusuf Kayabaşı Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin düzenlediği Roman Kahramanları Festivali 22-27 Nisan 2019 tarihlerinde edebiyat severleri ağırlayacak.

Reşat Nuri Güntekin’in romanı Çalıkuşu’nun sayfalarından ‘Feride’ çıkıp günümüze geliyor.

Festival “Roman Kahramanları” dergisi işbirliği ile düzenleniyor. Festivalde roman kahramanlarının kostümlerine bürünen öğrenciler kamera karşısına geçerek, kitap sayfalarından gerçek hayata bir bağ kurdular.

Suç ve Ceza adlı romanının baş kahramanı Raskolnikov en az yazarı Dostoyevski kadar ünlü.

Öğrenciler, klasiklerin içindeki kahramanları inceledi. Kıyafetlerini, hayatlarını, yüz şekillerini ve ruhlarını satırlardan tespit ederek, günümüze taşıdı.

Gustave Flaubert tarafından 1856’da yazılan 1857’de basılan Madam Bovary o dönem çok ses getirmişti.

Festivalle amaçlanan, genç neslin edebiyatla ve kitapla olan ilişkilerini daha güçlü kılmak. Kitaplardan uzak kalanları ise keyifli bir atmosferle bu eşsiz dünyanın içine çekebilmek…

Harry Potter’ı İngiliz yazar J.K. Rowling yarattı. Öyle ki Harry Potter yazarından daha ünlü bir isim oldu.

Dünyaca ünlü klasik romanların içindeki kahramanlar ete kemiğe bürünerek, hayalden gerçek hayata somut bir geçiş yapıyorlar. Suç ve Ceza’dan Raskolnikov, Kürk Mantolu Madonna’dan Maria Puder, Çalıkuşu’ndan Feride, Madam Bovary, Alice Harikalar Diyarı’ndan Şapkacı festivalde karşımıza çıkacak.

Kürk Mantolu Madonna, Sebahattin Ali’nin eseri… Ülkemizde en çok satılan kitaplar arasında daima yer alıyor.

Öğrencilerin canlandırdığı roman kahramanları fotoğrafları festivalde görülebilecek. Festival boyunca sürecek olan serginin haricinde pek çok akademisyen ve yazar festival haftasında konferans ve seminerler verecek.

Kemal Tahir’in yazdığı Yorgun Savaşçı romanından Yüzbaşı Cemil de festivalde yer alıyor.

Festival kapsamında Ercan Yılmaz, Ömer Asan, Hüseyin Tunca ve Oğuz Şenses tarafından “Roman Kahramanları”paneli düzenlenecek.

Roman Kahramanları Festivali’nde sergi ve paneller olacak.

Metin Savaş’ın “Türk Toplumunda Romanın İşlevi” konferansı, Doç. Dr. Abdullah Harmancı’nın “Türk Öykücülüğünde Muhafazakarlık Eleştirisi” başlıklı semineri, Doç. Dr.Mehdi Genceli’nin vereceği “Türk Dünyası Romanları” konferansı yer alacak.

Recaizade Mahmud Ekrem’in 1898’de yazdığı Araba Sevdası, Türk edebiyatının ilk realist romanı olarak kabul ediliyor.

Festival, AKÜ Konservatuvar öğretim üyesi Yıldırım Aktaş solistliğindeki konserle sona erecek. Konser, Mustafa Kutlu’nun “Tirende Bir Keman” adlı kitabındaki hikayelerden esinlenen şarkılardan oluşuyor.

Mustafa Kutlu’nun yazdığı Uzun Hikaye’den Ali ve Münire çocukları ile karşımızda.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.