Rotterdam Film Festivali’nde 3 Türk filmi

Türk filmleri dünyanın farklı yarışmalarında boy gösteriyor. Bu yarışmalardan biri de 48. Uluslararası Rotterdam Film Festivali. 3 Türk filmi festivalde gösterilecek.

Rotterdam Film Festivali‘nde 3 Türk filmi gösterilecek. 48. Uluslararası Rotterdam Film Festivali başladı. Festival 12 gün sürecek. Festival süresince uzun ve kısa metrajlı 500 film gösterilecek.

Hollanda’nın Rotterdam kentindeki sinema buluşması Hollanda yapımı “Kirli Tanrı” adlı film gösterimiyle başladı. Festivalde8 genç yönetmenin filmi “Tiger Awards” ödülü için yarışacak. Yarışmanın birincisine 40 bin Avro verilecek.

Yarışmada “Olağanüstü sanatsal başarı” gösteren film de”jüri özel ödülü” olan 10 bin Avro ile ödüllendirilecek. “Tiger Awards” ödülü 2018 yılında Çinli yönetmen Cai Chengjie’nin “Dul Cadı” filmine verilmişti.

Festivale katılan daha önce Hollanda’da gösterilmemiş yabancı filmler ve belgeseller sinema severlerle buluşacak. 

48. Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde 3 Türk filmi de gösterilecek. Tarık Aktaş’ın yönetmenliğini yaptığı ilk uzun metraj filmi Nebul bunlardan biri.

Köken Ergün’ün yönetmenliğini yaptığı “Şehitler” filmi ile Gürcan Keltek‘in yönettiği kısa metrajlı “Gulyabani” seyirciye sunulacak.

Festivalde 5 yıl önce başlayan “IFFR Live Projesi” kapsamında da önceden belirlenen 6 film aynı anda dünya genelinde farklı sinemalarda gösterime girecek.

Türk filmlerinin Rotterdam’daki serüveni yeni değil. Yarışmadaki ilk Türk filmi 2009 yılında Mahmut Fazıl Coşkun‘un yönettiği “Uzak İhtimal” adlı filmdi. Film, “Tiger Awards” ödülünü diğer iki filmle paylaşmıştı.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.