Rus büyükelçiye suikastın ardından yeniden açılıyor

Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastının ardından bir süre kapalı kalan Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM) sanat etkinliklerine 5 Ocak Perşembe günü saat 20.00’de yeniden başlıyor.

Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM) Rus büyükelçiye suikastın ardından yeniden açılıyor. Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikastının ardından bir süre kapalı kalan Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM) sanat etkinliklerine kaldığı yerden ağıt niteliğindeki ‘Stabat Mater’ oratoryosuyla başlayacak. İlk buluşma  5 Ocak Perşembe günü saat 20.00’de olacak.

G. B. Pergolesi tarafından 1736 yılında bestelenen eser 12 bölümden oluşuyor. Bölümleri Funda Yazıksız (soprano), Ayşe Dağıstanlı Parlar (mezzo soprano) Dengin Ceyhan (piyano) seslendirecek. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek etkinlik, 5 Ocak Perşembe günü saat 20.00’de başkentli sanatseverlerle buluşacak.

ÇSM, 6 Ocak cuma günü saat 19.00’da Jose Marti Küba Dostluk Derneği’nin düzenlediği, Küba Devrimi’nin 58. Yıldönümü kutlamasına ev sahipliği yapacak. Gecede, Küba repertuvarıyla Ertuğrul Oğuz Fırat Korosu, Kübalı solist Hakely Nakao Chavez ve piyano ezgileriyle kompozitör Can Aksel Akın sahne alacak.

CAHİT KÜLEBİ 100 YAŞINDA

Türk edebiyatında özel bir yere sahip şair Cahit Külebi de doğumunun 100’üncü yılında ÇSM’de anılacak. 7 Ocak Cumartesi günü saat 17.00’da başlayacak etkinlikte, hukukçu, yazar – şair Yekta Güngör Özden, Ergun Evren, Ahmet Telli, Işık Kansu, Remzi İnanç ve Ahmet Özer konuşmacı olarak yer alacak. Nâzım Hikmet ile Bertolt Brecht’in aşk ve özgürlük şiirlerinin Sema Moritz tarafından yorumlanacağı konser ise 15 Ocak Pazar günü gerçekleştirilecek. Ücretsiz olan etkinliğe katılabilmek için 9 Ocak’tan itibaren yer fişi almak yeterli olacak.

ÇSM 24-31 Ocak tarihleri arasında ise Adalet ve Demokrasi Haftası’na ev sahipliği yapacak. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı önderliğinde ve 50’den fazla sivil toplum örgütünün katılımıyla hazırlanan haftada, paneller, sergiler, söyleşiler, konferanslar, belgesel film gösterimleri ve müzik dinletileri yer alacak. Hafta boyu yapılacak etkinliklerin ayrıntısının ‘www.umag.org.tr’ adresli internet sitesinde yer alacağı belirtildi.

Editör: Serdar Tunatürk

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.