Sadri Alışık tiyatro ödülleri sahiplerini buldu

Sadri Alışık tiyatro ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl 6’ıncısı düzenlenen 2014-2015 sezonu “Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Oyuncu Ödülleri” Ankara Şinasi Sahnesi’ndeki törenle sahiplerine verildi. Elvin Beşikçioğlu, “yılın en başarılı kadın oyuncusu” ödülünü aldı. 

Yaşanan üzücü olaylara rağmen çok sayıda sanatseverin katıldığı Ankara Şinasi Sahnesi’nde gerçekleşen töreninin açılışını Yekta Kopan ”Herşeye rağmen inadına sanat” sözleriyle yaptı.

Kerem Alışık ise “Çolpan İlhan Sanata Değer Katan Kadınlar Ödülü”nü Sevgi Türkay’a verirken duygusal anlar yaşadı. ”Çolpan İlhan ailemizin kahramanı, emek üretim ilişkimizin kaynağı ve sanatsal tüm çabalarımızın mimarıdır. Ailem ve SAKM ailesi olarak ona bir kez daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum” derken ”Sanatla nefes alabilen bireyler olarak bu acılı ve endişeli günlerimizde hayata sanatla tutunmaya çalışıyoruz. Çünkü sanatın bir yakınma değil, bir başkaldırı, bir moral gücü olduğunu biliyoruz. Bu duygu ve düşünceyi bizimle bu gece paylaşan sanat dostlarına teşekkür ediyor, ödül alan ve aday olan meslektaşlarımı kutluyorum.” diye konuştu.

Ayrıca gecede Erdal Beşikçioğlu’nun eşi Elvin Beşikçioğlu Tatbikat Sahnesi’ndeki oynanan“Mezarsız Ölüler” adlı oyunundaki performansıyla ”Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ” ödülünü alırken , ”Başta Erdal olmak üzere bu ödülü almam da emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ödülü Erdal ve tüm Tatbikat Sahnesi adına alıyorum ” diye belirtti.

Sadri Alışık Tiyatro ödülleri

Gecede Onur Ödülü ise Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen tarafından sanatçı Gülgün Kutlu’ya verildi.

Ankara’da sahnelenen ve Anadolu’dan Ankara’ya gelerek perde açan tiyatro topluluklarında emek veren sanatçıları yüreklendirmeyi amaçlayan, Çankaya Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşen ödüllerin jüri başkanlığını Gülşen Karakadıoğlu (Öğretim Görevlisi, Eleştirmen & Yazar) yaptı… Mehmet Ege (Yönetmen & Oyuncu), Prof. Dr. Deniz Bozer (Öğretim üyesi & Eleştirmen), Doç. Dr. Filiz Elmas (Öğretim üyesi & Eleştirmen), Akif Yeşilkaya (Yönetmen & Öğretim Görevlisi), Mehmet Atay (Yönetmen & Oyuncu) ve Basri Albayrak (Oyuncu) seçici kurulun değerli isimleri arasında yer aldı.

2014-2015 yılı 6. SADRİ ALIŞIK ANADOLU TİYATRO OYUNCU ÖDÜLLERİ:

En başarılı kadın oyuncu:   Elvin Beşikçioğlu, Tatbikat Sahnesi “Mezarsız Ölüler” 

En başarılı erkek oyuncu:  Erdal Küçükkömürcü, Ankara Devlet Tiyatrosu “Satıcının Ölümü” 

En başarılı yardımcı kadın oyuncu:  Maral Üner, Ankara Devlet Tiyatrosu “Hedda Gabler” 

En başarılı yardımcı erkek oyuncu: Mert Kırlak, Eskişehir B.B. Şehir Tiyatroları “Gergedan” 

Komedi ya da müzikal dalında en başarılı kadın oyuncu: Ebru Nil, Aydın Ankara Devlet Tiyatrosu “Shakespeare Zorda” 

Komedi ya da müzikal dalında en başarılı erkek oyuncu: İrfan Kılınç, Ankara Devlet Tiyatrosu “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” 

Komedi ya da müzikal dalında en başarılı yardımcı kadın oyuncu: Şirin Giobbi, Ankara Devlet Tiyatrosu “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” 

Komedi ya da müzikal dalında en başarılı yardımcı erkek oyuncu: Bülent Yıldıran, Ankara Sanat Tiyatrosu “Tesadüfen Kadın Elizabeth” 

Onur Ödülü: Gülgün Kutlu. Gerek unutulmaz rolleriyle hatırlanan oyunculuğu gerek öğrencilerine oyunculuk sanatını öğreterek katkıları yanında sahnelenen oyunları görmek konusunda eksilmeyen ilgisi ve sorumlu bir kıdemli oyuncu tavrıyla örnek olması nedeniyle onur ödülü sunulması uygun görülmüştür.

Jüri öze ödülü: Kulis Sanat Tiyatrosu. Özel tiyatroların zor koşullarla sürdürdükleri yaşam süreçlerine karşın kişisel çabalarıyla kurdukları yeni tiyatrolarında sergiledikleri nitelikli oyunlar ve başarılı oyunculuklarıyla genç bir soluk kattıkları için özel ödül verilmesi uygun görüldü.

Çolpan İlhan Sanata Değer Katan Kadınlar Ödülü: Kostüm tasarımı konusundaki yaratıcılığıyla, tiyatroya sanatsal katkısı yanında öğretmenliği, yapıcı ve ilkeli tavrıyla Sevgi Türkay’a verildi.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.