Sakura Festivali Sabancı Üniversitesi’nde

29.03.2024
A+
A-

Sabancı Üniversitesi “Sakura Festivali”ne ev sahipliği yapacak. ‘Yeniden doğuş’ anlamını taşıyan Japonların dünyaca ünlü sakura ağacının çiçeklenmesi döneminde düzenlenecek olan festivalde Japon ve Türk sanatçılar sahnede olacak.

Sakura Festivali Sabancı Üniversitesi’nde düzenlenecek. Japonların dünyaca ünlü sakura ağacından adını alan festivale Sabancı Üniversitesi ev sahipliği yapacak.

Sakura Festivali, Türkiye-Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yılı kapsamında düzenlenecek.

Binin üzerinde sakura ağacının yer aldığı, bu anlamda Türkiye’nin en büyük sakura populasyonuna sahip olan Sabancı Üniversitesi’ndeki festival, “Geleceğe Söz Ver” Burs Programı kapsamında gerçekleştirilecek.

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan “Sakura Festivali” Sabancı Üniversitesi’ndeki sakura ağacının çiçeklenme döneminde görsel bir şölen olarak konuklara unutamayacakları bir güzellikle sunulacak.

Kampüs alanında bulunan binin üzerinde sakura ağacının renk harmonisi yaratacağı festival, Türk-Japon ilişkilerinin başlamasının 100’üncü yılına ithaf edildi.

2 Nisan tarihinde Türkiye’nin en büyük Sakura ağacı popülasyonuna sahip olan Sabancı Üniversitesi kampüsünde düzenlenecek festivalde; Japon kültürüne özgü etkinlikler, kutlamalar ve özel gala programıyla ziyaretçiler ağırlanacak.

Japon kültüründe yeniden doğuşu simgeleyen sakura ağaçlarının çiçekleriyle süsleneceği festival ayrıca “Geleceğe Söz Ver” Burs Programı kapsamında Sabancı Üniversitesi’nde eğitim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi gençlere başarılarını sürdürme konusunda destek sağlayacak bir kaynak da yaratacak.

Sakura çiçekleriyle gelen festival

Türkiye ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin yüzüncü yılında bir ilke imza atan Sabancı Üniversitesi’nin düzenlediği Sakura Festivali kapsamında davetliler, kampüste bulunan binin üzerindeki Sakura ağacının çiçeklerini izleme fırsatını bulacaklar ve baharın gelişini coşkuyla kutlayacaklar.

Tüm gün boyunca sürecek Sakura Festivali’nin gündüz programında Japonya’dan gelen ünlü grup Kufuki ve Heart Sutra konserlerinin yanı sıra DJ Salam performansıyla davetlileri coşturacak. Ayrıca; origami, ikebana, chado, sushi ve koku atölyeleri ile birlikte, kendo gösterisi ve geleneksel çay seremonisi törenleri de gerçekleştirilecek. Büyük usta Hayao Miyazaki’nin on yıl aradan sonra sinemaya muhteşem dönüş yaptığı “The Boy and The Heron” filminin gösterimi de festival programı içinde yer alacak.

Sakura Festivali’nde Cem Adrian sahnede

“Sakura Festivali Gala Etkinliği”nde, ünlü Japon grup “WA League”den geleneksel Japon kültürünün izlerini taşıyan çok özel bir performans gerçekleştirecek. Grubun ardından sahne, yeni neslin en önemli seslerinden, söz yazarı ve besteci Cem Adrian’ın olacak. “Sakura Festivali Gala Etkinliği”nin, Biletix üzerinden gerçekleşecek bilet satışından elde edilecek gelirin tamamı Sabancı Üniversitesi’nin “Geleceğe Söz Ver” burs programına aktarılacak.

Geleceğe Söz Ver Burs Fonu Nedir?

Geleceğe Söz Ver Burs Fonu, Sabancı Üniversitesi’nin özgün ve yenilikçi eğitiminden daha fazla sayıda başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencinin faydalanmasını amaçlayan bir burs fonudur. İlhamını, gençlerin daha güçlü bir gelecek ve daha iyi bir dünya için sorunların çözümüne verdiği sözlerden almaktadır.

Bu özel festivalin akşam programında yer alan gala etkinliğinde ise Japon kültüründe yeniden doğuşu simgeleyen Sakura ağaçları hem iki toplumu bir araya getirecek hem de Sabancı Üniversitesi’nde eğitim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi gençler için umut olacak.

2 Nisan 2024, Salı günü gerçekleşecek Sakura Festivali Gala Etkinliği’ne katılmak isteyenler, etkinlik biletlerine Biletix üzerinden erişebiliyor.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.