Sanat güneşi Zeki Müren anılıyor

23.09.2019
A+
A-

Türk sanat müziğine sesiyle, beste ve sözleriyle damga vuran Zeki Müren ölüm yıldönümünde anılıyor. Zeki Müren için mevlit okutuldu, lokma döküldü.

Sanat güneşi Zeki Müren anılıyor. Ölümünün 23’üncü yılında Zeki Müren için dualar okunuyor, şarkılar söyleniyor. Türk sanat müziğinin unutulmaz ismi ‘sanat güneşi’ olarak tanımlanan Zeki Müren Bodrum’da anılıyor. 

Ömrünün son yıllarını Bodrum’daki evinde geçiren Zeki Müren, 24 Eylül 1996 tarihinde hayata veda etti. Zeki Müren için Bodrum’daki müzeye dönüştürülen evinde mevlit okutuldu. Müze evin önünde lokma döküldü, dağıtıldı. Zeki Müren’i anma gününde Bodrum Antik Tiyatro’da sanatçı Gökhan Sezen konser verdi. 

Zeki Müren’i unutmayan vatandaşlar, müze evini ziyaret ediyor. Sanat güneşinin şarkılarıyla müzeyi geziyor. İki katlı müzede sanatçının birçok malzemesinin yanı sıra, kişisel eşyaları, hayranlarından gelen mektuplar, plakları, kasetçalarları, takıları, ödülleri ve fotoğrafları yer alıyor. Müren’in 1976 model klasik aracı ile elinde mikrofon tutan bronz heykeli de müzenin bahçesinde sergileniyor.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras yaptığı açıklamada, Zeki Müren’in hem Türkiye hem de Bodrum için çok önemli bir sanatçı olduğunu söyledi.

Müren’in çok önemli işlere imza attığını ifade eden Aras, “Bodrum’un ülkemize ve dünyaya tanıtılmasında emekleri olan çok büyük bir insan. Bir süre Bodrum’da yaşadı, bizlerden biriydi. Bu yıl onu 23’üncü ölüm yıl dönümünde Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Mehmetçik Vakfı ile tekrar anacağız.” dedi.

Aras, sanatçının tüm mal varlığını TEV ve Mehmetçik Vakfına bırakarak eğitim bekleyen çocuklara ve şehit ailelerine çok büyük katkı sağladığına dikkati çekti.

Belediye olarak konser organizasyonunu üstlendiklerini belirten Aras, “Bodrum Antik Tiyatro’da sanatçı Gökhan Sezen sahneye çıkacak. Zeki Müren’in Antik Tiyatro’da çıktığı günleri hep beraber yad edeceğiz. Bodrum’a gelen herkes Zeki Müren Müzesi’ni ziyaret etmeden gitmiyor. Binlerce kişi burayı ziyaret ediyor ve bu bizim mutlu ediyor.” ifadesini kullandı

ETİKETLER:
Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.