Sanat ve antika İstanbul’da fuarda buluştu

04.11.2021
A+
A-

Babylons & IAAF Sanat ve Antika Fuarı,  İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda yoğun bir katılımla ziyaretçilere kapılarını açtı.

Sanat ve antika İstanbul’da Babylons & IAAF Sanat ve Antika Fuarı’nda buluşuyor. Demos Fuarcılık etkinliği olarak kapılarını bugün açan Babylons & IAAF Sanat ve Antika Fuarı 7 Kasım akşamına kadar antika meraklılarını ve sanatseverleri ağırlayacak. 

Demos Fuarcılık tarafından Babylons NFT Pazaryeri’nin katkılarıyla düzenlenen, Babylons & IAAF Sanat ve Antika Fuarı,  İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda yoğun bir katılımla ziyaretçilere kapılarını açtı. Açılışta dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay’ın piyano resitali vardı. 

İkinci kez sanat ve antika sektörünü bir araya getiren fuarda yerli katılımcıların yanı sıra İran, Rusya, Azerbaycan ve Ukrayna’dan gelen yabancı sanatçıların eserleri de yerini aldı. Dijitalin sanatla buluştuğu NFT eserlerin de sergilendiği koleksiyonlar ziyaretçiler tarafından ilgi ile karşılandı.

Katılımcı firmalar tarafından sergilenen birçok eser ziyaretçilerin beğenisine sunulurken, etkinlik süresince uzman konukların katılımıyla akademik buluşmalar ve paneller gerçekleşecek. Antik süs eşyalarını, yüzlerce yıllık aksesuarları, mobilya takımlarını, yerli ve yabancı sanatçıların eserlerinin sergilendiği fuar 4 gün boyunca ziyaretçilere sanatsal bir şölen yaşatacak.

Teknolojinin hayatımızın her anında yer almasıyla birlikte sanatın da dijitalleşmesi üzerine NFT eserlerin büyük ilgi gördüğünü belirten Demos Fuarcılık Genel Müdürü Hüseyin Aslan “Bir buçuk senenin ardından İstanbul’da ikinci kez sanat ve antika fuarımızı açıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sanata ve sanat etkinliklerine ciddi bir açlık duyulduğunu bugün ki yoğunluktan anlamak mümkün. Açılışımıza ciddi sayıda ziyaretçi katıldı, fuarı ve eserleri inceleme şansı buldular. Fuarda, birçok esere ev sahipliği yapmanın yanı sıra 4 gün boyunca birçok etkinliğe de ev sahipliği yapacak” diye belirtti.

Fuar açılışı İç Mimarlar Odası Genel Başkanı Emrah Kaymak ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın katılımıyla gerçekleşti. 5 Kasım Cuma günü iç mimarlık mesleği ve önemi hakkında bir söyleşi düzenleyecek olan İç Mimarlar Odası Genel Başkanı Emrah Kaymak ‘’ İstanbul sanata acıkmıştı. Cemal Süreyya’nın söylediği gibi ‘’Sonbahar Sanattır, Diğerleri Mevsim”. Bu fuarında sonbahara denk gelmesiyle, sanata doyacağımız bir sonbaharı birlikte geçirmeyi umut ediyorum. Böyle bir fuarı ülkemize getirdiği için Demos Fuarcılığa teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış törenine katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ‘’ Bodrum, 3500 yıldır sanatın ve sanatçının evi olma özelliğini taşıyor. Bodrum’un tanınması, tamamen sanatın ve sanatçının üzerinden olmuştur. Biz, belediye olarak sanatın ve sanatçının her zaman yanındayız. Yanında olmanın yanı sıra içindeyiz de. Aynı zamanda açtığımız galeriler ve birlikte yaptığımız projelerle Bodrum’u sanatla buluşturarak, sanatla daha fazla iç içe yaşamasını da sağlayacağız. Sanatı ve sanatçıyı toplumla buluşturmayı Bodrum Belediyesi olarak misyon belirledik. Sanatla kalın” diye belirtti. 

04-07 Kasım tarihleri arasında Demos Fuarcılık tarafından İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda düzenlenecek olan ‘Babylons & IAAF Sanat ve Antika Fuarı bugün açıldı.

 Türkiye’nin tek sanat ve antika fuarı olan organizasyon, plastik ve görsel sanatçılarımızın yapıtlarının yanı sıra tarihimize iz bırakmış antika ve NFT eserleri bir araya getirme özelliği taşıyor. Fuar, sanatseverlere farklı bir deneyim yaşatmaya hazırlanırken çeşitli NFT koleksiyonlar ile ziyaretçileri gelecek yolculuğa çıkaracak.

Fuarda sergilenecek dikkat çekici ürünlerden birkaçı ise şöyle;

Minyatür resim ve hat sanatları,
Çağdaş Türk Resim ve Heykel sanatından eserler,
NFT eserler ve NFT koleksiyonlar,
Sultan Mehmet Reşathan’ın altın mineli cep saati,
Hanedan bireylerine ait olan altın, mücevher ve özel eşyalar,
Osmanlı ve Avrupa Dönemi’nden günümüze ulaşan eserler,
I. Dünya Savaşı’ndan Dekovil hattıdan günümüze ulaşan yüzbaşı forması,
Mustafa Kemal Atatürk’ün, Hüsrev Gerede’ye hediye ettiği gümüş sigara tabakası,
Sultan Abdülhamit Han’a özel yapılmış altın üzerine elmas döşenmiş sigara tabakası,
Tılsımlı Gömlek,
Fenerbahçe Spor Kulübü’nü anlatan görsel biyografi Vakt-i Fener,
1951 üretimi klasik Amerikan Otomobil,
Seramik galerileri,
Sanat galerileri,
Kişisel sergiler,
Antika mücevherler ve aksesuarlar,
Antika parfüm şişeleri,
Antika mobilyalar,
Sahafiye Ürünleri,
Siz değerli basın mensubu dostlarımızı aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Yer: İstanbul Kongre Merkezi – Lütfi Kırdar Kongre Sarayı (Harbiye)

Cem Cengiz Yarar
Cem Cengiz Yarar
Dededen kalma 1500 kitaplı evde doğduktan sonra, yolunu haliyle bulması kolay olmuş. Kitapların izinde, sinema, resim, tiyatro alanında yazılar yazıyor. Senaryo çalışmaları bulunuyor. En çok sevdiği şey buradan okurlarla paylaşımda bulunmak.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.