Sayım Çınar Kıbrıs’a gidenlere neler önerdi

Sayım Çınar
Kitap dünyasının nabzını tutuyor. Yazar ajanı. Edebiyatımıza yeni yazarlar kazandırıyor. Aynı zamanda tam bir gezgin. Dünyayı gezmeyi, yeni kültürler tanımayı seviyor. Sinema, film festivallerinin vazgeçilmez isimlerinden. İletişim: sayimcinar@gmail.com

Kasım ayında KKTC’yi ziyaret ettim. Adada yeni yıl hazırlıkları vardı. Türkiye ile karşılaştırdınızda orada tam bir bahar havasını yaşadım. KKTC’ye gidecek olanlara önereceğim bir kaç yer var. Elbette herkes kendi rotasını oluşturacak ama muhakkak gitmenizi tavsiye edeceğim yerleri de not ederseniz pişman olmayacaksınız.

Kültür sanat dünyasının nabzını tutarken aynı zamanda dünyayı geziyorum. Farklı ülkelerde ve şehirlerde gördüklerimi yaşadıklarımı okurlarla paylaşmayı seviyorum. Bu kez KKTC’deydim. 

Kıbrıs’a gidecek olanlara keyifle okuyacakları notlarımı aşağıda paylaşıyorum. 

Nerelerde yemeli? Nasıl bir ruhla KKTC gezilmeli? KKTC, binbir zenginliği kalbinde taşıyor. Eğlencenin hası da burada yaşanıyor. Arkeolojinin, tarihin, yakın dönem geçmişimizin izleri de yine bu ülkede…

Sayım Çınar, yeni yıl öncesi KKTC’deydi. Burada nerelere gidilir? Neler yapılır?

Rotamda bahar var

KKTC… Kalbinde binbir zenginliği barındırıyor. Eğlencenin hası da burada, arkeolojinin, tarihin, yakın dönem geçmişimizin izleri de…

Yılbaşından önce Lefkoşa merkezli bir ziyaret yaptım KKTC’ye. Ermeni, Rum evleri… Nezih kafeleri ve güzel restoranları…

Elbette ki kumar ve gazinolar…

Burası uyumayan bir ada. Eğer sizin de rotanızda Kıbrıs olacaksa Kasım ortasında baharı yaşamaya, uyumamaya, koşturmaya ve şehre uyum sağlamaya hazır olun.

Ecevit hâlâ önemli

KKTC, bir tarafıyla unutulmuş gibi. Tüm dünyanın bilmesi gereken bir yerken maalesef çok sınırlı bir kitleye hitap ediyor. Bunu her defasında görüyorum. Tamam, turist çok. Ama hakkıyla KKTC’yi ne kadar yaşıyorlar, çok emin değilim.

Ecevit hâlâ önemli bir isim KKTC için. Karaoğlan’ın izleri, şiirleri, fotoğrafları hiç beklemediğiniz anda karşınıza çıkıyor. 

Trafik mi? İnanın beklediğimden çok daha iyiydi, rahattı.

Türkiye’den gelenler neredeler mi? Ben söylemeden siz söylediniz cevabı; evet, en çok gazinolarda vakit geçiriyor.

Merit Otel’in sistemini çok beğendim. Caretta carettalar var Merit Otel’de. Yılbaşı öncesi yaptığım bu ziyarette belli ki KKTC bir kez daha önemli rotalardan biri olacak belli ki. Merit Otel de yılbaşını karşılamak için fazlasıyla iyi hazırlanmış.

Meyhane sevenlere önerim

Meyhane kültürü elbette burada da var. Bizim Meyhane’ye gittim. Muazzam bir meyhane burası. Mezeler, ikramlar, ana yemekler derken sofra hiç boş kalmadı. Bereketli sofraların yeri belli ki burası, bunun için geleni gideni hiç azalmıyor.

Sonra Sabır Köftecisi’ni öneririm size. Müthiş lezzetli bir köfte yiyeceksiniz. Ancak şimdiden uyarayım, adı ile müsemma yemek gelene kadar biraz sabretmeniz gerekiyor. Ama doğrusu ya sabrınıza da değiyor.

Hellim peyniri adanın sembolü. Buraya sadece hellimin orijinalini tatmak için bile gelinir.

Tevfik Aytekin turizm sektöründe biri isim. Önemli bir roman kaleme aldı. Fikir ve altyapısıyla sofistike bir metin bu. Genç bir isim, KKTC’yi tanıtmak için de çok uğraşıyor. Kitabını da dört gözle bekliyorum.

8000 yıllık tarihiyle müthiş bir yer Kıbrıs. Korumak da en başta yerlisine sonra da ziyaretçilerine düşüyor. 

İşin özü KKTC’yi değerini bilerek, tarihini okuyarak, zenginliklerini anlayarak gezecek turistlere her zamanki gibi tavsiye ediyorum. Rotanızı bahara çevirin.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.