Sema Kaygusuz Rückert Ödülüyle

Sema Kaygusuz, Rückert Ödülü ile Türk edebiyatı bayrağını Almanya’da dalgalandırıyor. Almanya’nın saygın edebiyat ödüllerinden Rückert’e 2016 yılı için Türkçe edebiyatı temsilen Sema Kaygusuz layık görüldü.

Şair, dilbilimci, şarkiyatçı ve çevirmen Friedrich Rückert adına üç yılda bir verilen ödülün dünya barışı için de anlamı büyük. Dünya edebiyatının kültürlerarası aktarımını dünyadaki barışın temeli olarak gören Friedrich Rückert, bu sayede toplumların birbirlerini daha iyi anlayacağına inanıyordu.

Ünlü şarkiyatçının kenti Coburg tarafından verilen Rückert Ödülü, onun adına yaraşır bir şekilde kültürler arasında köprüler kurabilmeyi hedefliyor. Üç yılda bir verilen bu ödülle, dilbilimci şairin üzerinde çalıştığı 44 doğu dilinde üretilen ve Almancaya çevrilen nitelikli edebiyat eserlerini kaleme alan yazarlardan biri onurlandırılıyor.

Kaygusuz ödülünü Rückert’in 150. ölüm yıldönümü olan 31 Ocak 2016 günü Coburg’da yapılacak bir törenle alacak.

Sema Kaygusuz kimdir?

Yazar Sema Kaygusuz 1972 yılında Samsun’da dünyaya geldi. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu (1994) olan Kaygusuz, öğrencilik yıllarında, radyo oyunu, koreografi ve tiyatro alanlarla ilgilendi. İlk öyküleri Kitap-lık, Adam Öykü, Varlık, Düşler Öyküler dergilerinde yayımlandı. Hazırladığı ilk dosya, Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne (1995), ikinci dosya ise 1996 Gençlik Kitabevi İkincilik Ödülüne değer bulundu. Ancak, ödül alan bu iki dosya, kitap olarak yayımlanmadı.

Ortadan Yarısından (1997), Sandık Lekesi (2000) ve Doyma Noktası (2002) adlı öykü kitapları yayımlandı. Sandık Lekesi adlı kitabıyla 2000 yılında Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü kazandı. İlk romanı Yere Düşen Dualar edebiyat çevrelerinden çok iyi eleştiriler almış, Fransa, İsveç, Norveç ve Almanya’da da yayınlanmıştır. Atlas dergisinde coğrafya yazıları yazmayı ve “yaratıcı okuma” üzerine atölye çalışmaları yapmayı sürdürmektedir.

ETİKETLER:
Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.