Türk filmi Mustang Oscar adayı

Bir Türk filmi, Oscar’da Fransa adına yarışacak. Deniz Gamze Güner’in filmi Mustang Oscar adayı oldu. 2016 Oscar heyecanı için geri sayım sürerken bu yıl 88’nci kez verilecek ödüllerde, listenin sürprizi, ‘En İyi Yabancı Film’ kategorisinde yaşanıyor. Sürprizi yapansa Fransa adına yarışacak Deniz Gamze Ergüven’in ‘Mustang’ filmi.

Film neden Fransa adına yarışıyor?

Türkiye’yle ilgili bir öykü anlatan ve Türk oyuncuların yer aldığı, ‘Mustang’ Türkiye yerine Fransa adına Oscar’da yarışacak. ‘Mustang’, Türkiye’de de Oscar adayı olmak için başvurmuştu. Ama Türkiye’deki seçici kurul geçen yıl Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Kaan Müjdeci imzalı ‘Sivas’ı Oscar’a yollamaya karar verdi. Bu nedenle ‘Mustang’ Türkiye adına Oscar adayı olamadı. Yönetmen Ergüven daha önce verdiği bir röportajda “‘Mustang’, Fransa-Almanya-Türkiye ortak yapımı bir film. Her ülke kendi aday adayını belirliyor. Filmimi Fransa’nın yaptığı gibi Türkiye de seçebilirdi” demişti.

‘Mustang’, yaşları birbirine yakın beş kız kardeşin, okul çıkışı erkek arkadaşlarıyla oynadıkları bir oyunun çevreleri tarafından beklenmedik bir skandala dönüştürülmesi sonucu yaşadıkları baskıları konu alıyor. Bir Karadeniz köyünde geçen hikaye, büyükanneleriyle yaşayan beş yetim kız kardeşin toplum ve aile baskısıyla adım adım kısıtlanan hayatlarını anlatıyor. Evden çıkmalarının yasaklanmasıyla başlayan baskı, zorla evlendirilmeye kadar varıyor. Film, Türkiye’deki kız çocuklarının yaşadığı sorunları ele almasıyla dikkat çekiyor.

Filmin başrollerinde Güneş Nezihe Şensoy, Doğa Zeynep Doğuşlu, Elit İşcan, Tuğba Sunguroğlu, İlayda Akdoğan, Nihal Koldaş ve Ayberk Pekcan yer alıyor.

‘Mustang’, 28 Şubat akşamı ABD’li siyahi komedi ustası Chris Rock’ın sunacağı ödül töreninde heykelcik için şans arayacak.

Leonardo Di Caprio’nun başrolünü üstlendiği ‘Diriliş’ filminin 12 ayrı dalda adaylık için başı çektiği listede ikinci sırayı, 10 dal ile ‘Mad Max: Öfke Yolu’ aldı. Her iki film de, içlerinde ‘The Big Short’, ‘Marslı’, ‘Room’ ve ‘Spotlight’ın yanı sıra ‘Casuslar Köprüsü’nün bulunduğu ‘En İyi Film’ kategorisine aday gösterildi.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.