Seyhan Livaneli Öykü Yarışması ödülü bu yıl Ruhsan Çarpadan’a

24.01.2024
A+
A-

Seyhan Livaneli Öykü Yarışması 2024 ödül kazananı açıklandı. Ruhsan Çarpadan öyküleriyle ödüle değer bulundu.

Seyhan Livaneli Öykü Yarışması ödülü bu yıl Ruhsan Çarpadan’a verildi. Seyhan Livaneli anısına düzenlenen öykü yarışması edebiyat dünyamıza soluk katabilecek yeni yazarlar ortaya çıkarmak için düzenleniyor. Beşincisi bu yıl düzenlenen ve konusu “Yol – Göç” olarak belirlenen yarışmanın sonuçları Seyhan Livaneli’nin doğum gününde, 22 Ocak’ta açıklandı.

Seyhan Livaneli Öykü Yarışması’na bu yıl 610 öyküyle katılım sağlandı.

Eksik Parça Yayınları Yayın Koordinatörü Demet Çaltepe ile ön okuma komitesinden Ayşe Ceylan Topçu ve Nazlı Ayça Özkarahan, gelen öyküleri yönetmeliğe uygunluk, yazım hatası ve belirli anlatım hatası sorunu gibi çeşitli açılardan inceledi.

Değerlendirmenin ardından aday eserler seçici kurula iletildi. Seyhan Livaneli Öykü Ödülü Yarışması seçici kurulunda Zülfü Livaneli, Barış İnce, Jale Sancak, Gaye Boralıoğlu, Hakan Akdoğan, Menekşe Toprak ve Zafer Köse yer aldı.

Seçici kurul, altı adayı finalist olarak belirledi:
Ayşe Mehtap Sağocak,
Doruk Koç,
İpek Sözen,
İnan Palancı,
Nazlı Akın,
Ruhsan Çarpadan.

Finalistler arasında yapılan ikinci tur değerlendirme sonrasında, seçici kurul, ödülü Ruhsan Çarpadan’a vermeyi kararlaştırdı.

2024 ödül töreni 26 Nisan 2024’te Gaia Studio sponsorluğunda Kozyatağı Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. Tüm edebiyatseverlere açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek gecede, jüri üyelerinin katılacağı panel ve söyleşilerle, bir edebiyat etkinliği gerçekleştirilecek. Ayrıca Ferhat Livaneli müzik dinletisiyle bizlerle olacak.

Aynı gece, 2023 yılı kazananı Anıl Çetinel Örselli ile 2022 kazananı Servet Şan Durukan’ın Eksik Parça Yayınları tarafından yayımlanan kitaplarının imza günü etkinliği yapılacak.

Bu yılın kazananı Ruhsan Çarpadan’ın öykülerinden oluşacak kitabı gelecek yılki törene kadar Eksik Parça Yayınları tarafından yayımlanacak.

Düzenleme kurulundan Ayça Erdura 2025 Seyhan Livaneli Öykü Yarışması’nın şartlarının Haziran 2024’te duyurulacağını açıkladı.

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.