Sezen Aksu’ya Sıla desteği

18.01.2022
A+
A-

Sezen Aksu, şarkısındaki sözler nedeniyle eleştirilirken Sıla Gençoğlu’ndan destek geldi.

Sezen Aksu’ya Sıla desteği… Sezen Aksu’nun şarkı sözleri nedeniyle sosyal medyada başlayan eleştiri kampanyası, siyasete kadar ulaştı. Diyanet İşleri Başkanlığı, Sezen Aksu’nun adını kullanmadan konuya dair bir duyuru yayınladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugünkü grup konuşmasında sözü Sezen Aksu’ya getirerek “Serçeysen serçeliğini bil” dedi.

Sezen Aksu’ya yönelik tepkiler kamuoyunda zemin genişletirken, aynı şekilde ona sahip çıkanların da sayısı artıyor. Sezen Aksu’ya dün Zülfü Livaneli yazılı bir açıklamayı sosyal medya hesabından paylaşarak destek çıkmıştı. Ünlü şarkıcı Sıla Gençoğlu da Sezen Aksu’ya destek verenler arasında yerini aldı. Şarkıcı Sıla, Sezen Aksu’ya sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla destek verdi. 

Sezen Aksu’ye Sıla desteği sosyal medyadadan geldi. Sıla sosyal medya hesabında Sezen Aksu’ya şu sözlerle destek verdi: “O, Sezen Aksu. Bir milleti sinesine sığdırmış, yalnızlık hafifletmiş, umut aşılamış koskoca Sezen Aksu. İyi okumak gerekir. Okuduğumuzu anlamak gerekir. Evvelce art niyetten arınmak gerekir”

Devlet Bahçeli’den sert sözler

Sıla Gençoğlu’nun desteği gündemde yerini alırken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de grup toplantısında yaptığı konuşmasında Sezen Aksu vardı. 

Hatırlanacağı gibi birkaç gündür sosyal medyada Sezen Aksu’nun ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ adlı şarkısındaki Binmişiz bir alamete. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” sözleri tepki çekmiş, ardından da konu Twitter’da trendtopic olmuştu. 

Sezen Aksu’nun 2017 yılında müzisyen Yaşar Gaga ile çıkardığı ‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ şarkısında geçen “Binmişiz bir alamete. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” sözleri gündem olmuş, ünlü şarkıcı bazı gruplar tarafından hedef gösterilmişti.

Devlet Bahçeli, “Yazdığı ucube şarkının sözleri arasında Hz. Adem ve Havva’ya cahil diyen sorumsuz şarkıcının sefalet hali, cehalet çukurunun açık seçik bir numunesidir. Bu sanatçıya diyorum ki serçeysen serçeliğini bil sakın kuzgunluğa heves etme. Bu tiplerin kafaları arızalı, kalpleri taşlı ve dikenlidir…” sözleriyle Aksu’ya tepkisini dile getirdi. 

Diyanet İşleri Başkanlığından Sezen Aksu açıklaması

Sezen Aksu’nun şarkı sözlerine Diyanet İşleri Başkanlığından da eleştiri geldi. Şarkı ve Sezen Aksu ismi geçmeden yapılan açıklamada “Dini şahsiyetlerle ilgili özensiz tutum en hafif tabirle saygısızlıktır” ifadelerini kullandı ve “İslam’ın seçkin şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerektiği belirtildi. 

Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada ‘son zamanlarda Hz. Adem, Hz. İsa, Hz. Havva ve Hz. Meryem’e yönelik gelişigüzel tartışmaların ve polemiklerin yapıldığı’ belirtildi.

‘Hz. Adem’in ilk insan olmasının yanında aynı zamanda ilk peygamber olduğu’ belirtilen açıklamada, “Bu yönüyle vahye muhatap olmuş; akıl, şuur, irade gibi hususiyetleri ve eşya hakkındaki ilmiyle meleklere üstün kılınmış mükerrem bir şahsiyettir. Dolayısıyla Kur’an-ı Kerim’de ‘halife’ olarak nitelenen Hz. Adem ve onun eşi Hz. Havva, bütün insanlığın müşterek değeri ve muazzez atalarıdır. Aynı şekilde Yüce Allah, ‘Allah katında İsa’nın yaratılmasındaki durum, Adem’in durumu gibidir’ buyurarak Hz. İsa’nın yaratılışındaki ilahi kudrete ve onun mucizevi doğumuna açıkça vurgu yapmıştır. Tevhit inancının örnek şahsiyetleri olarak Hz. İsa ve onun mutahhar annesi Hz. Meryem, Allah’ın ezeli hitabına mazhar olan seçkin insanlardır. Yüce Allah, hem Hz. İsa’nın hem de onun mübarek annesi Hz. Meryem’in asaletinden ve saygınlığından Kur’an-ı Kerim’de defaatle bahsetmiştir. Nitekim Hz. Meryem, insanlık için iman, haya ve iffet timsali bir şahsiyet olarak tanıtılmıştır. Kur’an-ı Kerim’de yüce Allah’ın övgüsüne mazhar olmuş bu müstesna şahsiyetler, tarih boyunca bütün Müslümanlar tarafından da büyük bir saygı, hürmet ve muhabbetle anılmıştır” denildi.

 

Pelin Çite
Pelin Çite
İki yumurta kıramayıp koltuğunun altında 5 kitap taşırken, otobüste ayakta okuyanlardan. Hızlı okuma ve hızlı yazma kurslarını ortaokulda tamamlamış. ABD’de sinema eğitimi aldı. Eski film koleksiyonu yapmayı seviyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.