Sezen Aksu’ya Zülfü Livaneli desteği

17.01.2022
A+
A-

Şarkısındaki sözler nedeniyle sosyal medya üzerinden yoğun eleştiriler alan Sezen Aksu’ya usta sanatçı Zülfü Livaneli’den destek geldi. Livaneli, sosyal medya hesabından bir açıklama paylaştı.

Sezen Aksu’ya Zülfü Livaneli desteği

Sezen Aksu’ya Zülfü Livaneli desteği sosyal medyadan geldi. “Şahane Bir Şey Yaşamak” adlı şarkısının sözleri nedeniyle Sezen Aksu’ya sosyal medyadan başlatılan ‘eleştiri kampanyası’ devam ederken, Zülfü Livaneli’den Minik Serçe’ye destek geldi.

Sezen Aksu’ya Zülfü Livaneli desteğini sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile verdi. Zülfü Livaneli, Sezen Aksu’nun şarkısındaki “Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e” sözlerinden dolayı başlatılan linç kampanyası başlatıldığını hatırlattı. Livaneli, Sezen Aksu’nun şarkısındaki sözlerin çarpıtılarak, ilkel bir zorlama ile haraket anlamının çıkarıldığını vurguladı.

Sezen’e linç kampanyası başlatıldı

Zülfü Livaneli, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelerle Sezen Aksu’ya destek verdi:

Sezen Aksu’ya şarkı sözlerinden dolayı bir linç kampanyası başlatıldı. Bu sözleri çarpıtanların, sanatla, kelimelerle, kültürle hiçbir ilgisi yok. Sanat deryasını, daracık siyaset pencerelerinden izleyip yorum yapıyorlar. Cahil kelimesi halk şiirimizde, tecrübesiz genç, dünyayı görmemiş anlamında kullanılır. Neşet Ertaş’ın “Cahildim dünyanın rengine kandım” türküsünde olduğu gibi. Bir halk türküsünde “Ergen kız, cahil oğlan/ İnkardan gelinir mi” denildiği gibi.
Sezen’in de Adem ve Havva’nın cennetten atılmalarına yol açan hatayı gençliklerine ve bilmemeye bağlayan sözlerinden, hakaret anlamı çıkarmak ilkel bir zorlamadır. Ve bu halkın bağrına bastığı Sezen Aksu’ya böyle haksız bir saldırı, saldıranı küçültür Sezen’i daha da büyütür.#sezenaksu

 

Kenan Kaldan
Kenan Kaldan
Ortaokul yıllarında gazete bayisinde çalışırken çok fazla çizgi roman ve gazete okuduğu için işten atılmış. Çizgili kağıt sevmeyenlerden. Birikmiş notlarını, günlüklerini kitaplaştıracağı günü heyecanla bekliyor.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.