Simavi Ödülü Murat Gülsoy’un

Bu yılki Sedat Simavi Ödülü Murat Gülsoy’a verildi. Osmanlı’nın çalkantılı bir dönemini anlatan, “Gölgeler ve Hayaller Şehrinde” romanıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü Murat Gülsoy’a değer bulundu. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) kurucu başkanı adına düzenlenen Sedat Simavi Ödülleri’ne bu yıl değer görülen gazeteci, sanatçı, yazın, spor ve bilim insanları belli oldu. Dokuz kategori arasında yer alan edebiyat ödülü, Gölgeler ve Hayaller Şehrinde adlı romanıyla Murat Gülsoy’a verildi.

1 Aralık 1953’de yaşamını yitiren TGC kurucu başkanı Sedat Simavi adına kurulan ödül komitesi, 38 yıldır dokuz dalda ödül veriyor. Ödüller 11 Aralık Perşembe günü saat 19.00’da The Marmara Taksim Oteli’nde düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

2014 yılında okurla buluşan Gölgeler ve Hayaller Şehrinde’nin hikâyesi 1968 yılında başlıyor. Yeni mezun bir avukat olan hikayenin kahramanı avukat, sabahtan akşama adliye koridorlarını arşınladıktan sonra nefes almak için Sahaflar Çarşısı’na gider. Genç avukat, raflarda kitap ararken ona doğru yaklaşan sahaf, elinde tuttuğu, deri kaplı defteri uzatarak hangi dilde yazılmış olduğunu sorar. Kısaca göz gezdiren avukat, Fransızca yazılı defterin mektuplardan ibaret olduğunu söyler. Ama içeriğinin ne olduğundan bahsetmez. Böylece sahafın umutlarını tüketen nokta, avukata yeni bir dünya bağışlamıştır…

Gölgeler ve Hayaller Şehrinde, Osmanlı’nın çalkantılı dönemini başarılı bir şekilde yansıtan toplumsal bir histerinin romanı. Yabancı kaldığı ülkesinde olan biteni, yabancılara rapor eden bir Türk’ün, bir yandan Osmanlı toplumunun akıl tutulmasını gözlemlerken bir yandan da kendi geçmişiyle yüzleşmesinin anlatıyor.

Yavuz Rençberler
Yavuz Rençberler
724kultursanat.com ‘un kurucusu. Gazeteci, televizyon programcısı, iletişim danışmanı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV mezunu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ödülü sahibi. Mesleğinin verdiği refleks ve pratiklikle kültür sanat alanında olanları değerlendirmeye paylaşmaya çalışıyor. İçinde insan olmayan kitaba, içinde kitap olmayan insana inanmıyor. İnsanın yazılmamış sayfalarının yazılanlardan daha çok olduğuna inanıyor. İletişim: yavuz@724kultursanat.com
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.